Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja prof. dr Petar Ivanović, povodom završetka nacrta zakona, ocijenio je da je učinjen značajan korak u ispunjenju jednog od tri uslova za zvanično otvaranje pregovora u poglavlju 12.
„Nije u pitanju samo zakon o bezbjednosti hrane, nego set od 12 zakona koji se moraju uskladiti sa svakim pojedinačnim standardom u EU. Pri tome, moramo shvatiti da se pitanje bezbjednosti hrane ne riješava samo usvajanjem zakona, već i uspostavljanjem standarda koji postoje u EU. Zato ćemo nastojati da koliko god možemo edukujemo poljoprivredne proizvođače i da zajedno radimo na tome da što prije prihvate i primijene nove standarde. To je jedini put da što više poljoprivrednih proizvođača ostane u poslovima kojima se trenutno bave, i da dalje razvijaju svoju proizvodnju. Za postizanje ovog cilja potrebno je još više rada. Moramo raditi svakoga dana i korak po korak ispunjavati zahtjeve koji stoje pred nama. Samo tako će naša poljoprivreda biti konkuretnija, troškovi niži, a naši proizvođači uspješniji“, ocijenio je ministar Ivanović.
On je dodao da Mistarstvo poljoprivrede intenzivno radi na ispunjavanju svih uslova za otvaranje pregovora u poglavljima poglavlja 11, 12 i 13, koji, po ocjenama eksperata koji dolaze iz EU, obuhvataju između 40 i 45 odsto ukupnog zakonodavstva EU, a koje Crna Gora treba da prihvati na putu do punopravnog članstva.
„Iz ovog podatka vidi se o kakvom obimu posla je riječ“, kazao je ministar Ivanović.
Direktorica Veterinarske uprave Biljana Blečić precizirala je da je rad na ovom zakonu proistekao iz prethodnih izvještaja EK, u kojima su detektovane oblasti koje je trebalo što prije unaprijediti u cilju uspostavljanja integrisanog i efikasnijeg sistema.
„Jedan od osnovnih zahtjeva za unapređenje je preciznije definisanje odgovornosti i nadležnosti državnih organa za procjenu rizika i upravljanje rizicima u oblasti bezbjednosti hrane i dalje definisanje obaveza subjekata u poslovanju sa hranom i hranom za životinje, na koje se odnosi većina odredbi ovog zakona. U primjeni odredbi postojećeg zakona, koji je takođe bio dosta usklađen sa EU standardima, a što je najprimjetnije bilo u slučajevima naglog izbijanja opasnosti vezanih za hranu, kao što su bili pojava aflatoskina, problem sa sokovima, povrćem i drugi“, kazala je Blečić.
To su bili, kako je dodala, razlozi da se ulože napori i napravi bolji pravni okvir, kojim će se unaprijediti sistem, stvoriti osnov za transpoziciju oko 100 propisa EU, i približiti otvaranju pregovora u poglavlju 12.
Značajna novina zakona o bezbjednosti hrane je definisanje centralne odgovornosti, odnosno nadležnog državnog organa za komunikaciju, ne samo sa EK, nego i subjektima u poslovanju sa hranom, odnosno proizvođačima i prerađivačima, kao i drugim institucijama nadležnim za procjenu rizika.
Nacrt zakona o bezbjednosti hrane nalazi se na sajtu Ministarstva poljoprivrede i E-uprave, a javna rasprava počinje danas i trajaće do 12. septembra, kada će se održati i završni okrugli sto u Podgorici. Ministarstvo poziva građane, stručne i naučne institucije, državne organe, Glavni grad, Prijestonicu i opštine, subjekte u poslovanju hranom i hranom za životinje, strukovna udruženja, političke stranke, sindikate, zatim nevladine organizacije, medije i ostale zainteresovane, da se uključe u javnu raspravu i daju svoj doprinos u razmatranju Nacrta zakona o bezbjednosti hrane. Okrugli stolovi biće održani i u još tri crnogorske opštine, a svi detalji vezano za program rasprave se, takođe, mogu pronaći na sajtu ministarstva.