Evo njene priče, a mi se nadamo da će vam pomoći da odagnate bilo kakvu sumnju da je u jednoj kući moguće podizati dijete i čuvati psa!
„Ovo je Semi. Samanta. Naša usvojenica. Moj muž je pokupio iz dvorišta firme u kojoj je radio i doveo je kući. Tada je, po mišljenju veterinara imala oko četiri mjeseca. Prošlo je tri godine, a Semi je sa nama živjela u stanu, kao ravnopravni član porodice. Onda sam ja zatrudnjela...
Na početku, svi su se pravili fini, da bi, već pred kraj trudnoće počela bujica pitanja i konstatacija.
„Semi, vidim ja, letjećeš ti na selo.“
„Jel izbacujte Semi kad se rodi beba?“
„Šta ćete sa psom? Neće valjda da boravi u istoj prostoriji kao beba?“ i slično.
Ja sam se u sebi zgražavala i trudila se da ne prasnem dok pokušavam da utuvim ljudima u glavu da pas ostaje u kući i da neće pojesti bebu niti joj prenijeti neku smrtonosnu bolest.
A Semi je bila zbunjena. Shvatala je da se nešto sprema, osjetila je komešanje, njuškala bebin krevetac i pokušavala da shvati šta će se to dogoditi.
Kada je došlo vrijeme našeg dolaska kući i momenta upoznavanja – nisam se brinula. Riješili smo da sve pustimo da ide svojim tokom i da to bude onako nonšalantno, da ne pravimo tenziju i time dodatno zbunimo našu kujicu.
Najbitnija stvar kod „upoznavanja“ jeste da ništa ne radite na silu. Semi je osjetila prisustvo novog člana i mi smo je pustili da sama odluči kada će da ode i „ispita“ situaciju. Beba je bila u svom krevetcu a Semi je uz nas otišla i njuškala prvo stidljivo i polako da bi se na kraju oslobodila i pokušala da progura njušku između prečkica krevetca ne bi li dohvatila i liznula ručicu.
Nemojte vikati na psa, nemojte praviti nagle pokrete. Nemojte sklanjati bebu i podizati je tako da pas ne može da je dohvati – to će samo izazvati kontra efekat. Uz blag glas i naredbu „polako“ (ili koju već komandu koristite) pustite psa da njušne bebu ili joj lizne stopala – bebi neće ništa biti od toga a psu će to zbližavanje sa novim članom čopora značiti mnogo.
Morate znati da upoznavanje traje – Semi se potpuno opustila tek poslije nekih sedam nedjelja. Iako je odmah počela da reaguje na bebin plač, vidjelo se da je potpuno prihvatila i usvojila tek poslije nekog vremena.
Moram da kažem da je u to prvo vrijeme zauzela neku distancu u odnosu na mene – sa bebom je bila mnogo slobodnija kada je moj muž bio tu. Da li je to zbog toga što je osjećala da je to „moje mladunče“ pa je time iskazivala da joj je jasna hijerarhija, ne znam, tek, čini mi se da me se malo plašila i da je odmjeravala moje reakcije na njenu komunikaciju sa Anom.
Sada su njih dvije najbolje drugarice. Semi je pažljiva u igri iako umije da se zanese, ali trpi sva „gnjavljenja“ i čupanja ušiju i brkova. Takođe, Ani ona često posluži kao oslonac za uspinjanje i iznenađujuće je mirna i strpljiva u tim trenutcima sobzirom na njen nestašni karakter.
Mislim da nema ništa ljepše nego kada vidim koliko se Ana raduje kada je vidi. Prati je pogledom, maše ručicama ka njoj i sve u svemu čini mi se da će to biti divno prijateljstvo. Dok je na podu, nerijetko juriša prema Semi i kada stigne do cilja sjedne pored nje i posmatra je.
Pomaljaju se i neki pokušaji maženja ali otom potom, čini mi se da za sada Semi baš i ne uživa u njima, iako stojički trpi sve Anine izlive ljubavi.
Ono što je bitno kod vaspitanja psa i pravovremenog navikavanja na novonastalu situaciju jeste pomjeranje granica dozvoljenih/nedozvoljenih stvari prije nego što beba dođe kući. Ako je pas spavao sa vama u sobi, a ne želite da to radi kada dođe beba, na vrijeme počnite sa dresurom i traženjem novog mjesta za vašeg ljubimca.
Dobra ideja je da kada se beba rodi, prije nego što dođete kući tata iz porodilišta donese neku krpicu koja će mirisati na bebu (njenu kapicu, pelenu ili slično) i tako će se pas navići na bebin miris pa neće biti toliko iznenađen bebinom pojavom. Neki preporučuju i puštanje bebinog plača kao dobru vježbu navikavanja.
U svakom slučaju, strpljenje i smirenost su ključni da bi ovaj tranzicioni period prošao lagano i neprimjetno. Prirodno. Kako i treba da bude.
Ono što se često pominje kao negativa strana cijele ove priče jeste linjanje, bacili, bolesti i slične strašne stvari. Koje zapravo uopšte nisu strašne pogotovo jer taj pas živi sa vama, vakcinišete ga redovno, četkate ga, prašite protiv krpelja i buva i vodite računa o higijeni u stanu.
Dobre strane odrastanja sa životinjom su mnogobrojne. Istraživanja pokazuju da ljubimci smanjuju pojavu alergija i da je imuni sistem djece koja rastu uz ljubimca za nijansu jači. Redovna fizička aktivnost uz ljubimca, šetnje, istrčavanja ili jednostavno igranje na livadi je i za djecu a i za roditelje super način da se druže u prirodi i održavaju kondiciju.
Životinje djecu uče odgovornosti. Kako vaša beba bude rasla, tako je vi sve više uključujte u brigu oko ljubimca. Sticanje radnih navika, prihvatanje obaveza i zadataka su jako bitan dio odrastanja a uz krznenog prijatelja to se mnogo lakše prihvati i nauči. Odnos koji dijete uspostavi sa životinjom utiče pozitivno na njegovo samopouzdanje, i uči ih bezuslovnoj ljubavi. Najbolji prijatelj koji je tu da sasluša i pruži utjehu kada je to potrebno.
Ja sam možda subjektivna jer sam cio život okružena psima, ali se nadam da sam barem nekome od vas, koji se premišljate, pomogla da prelomite i započnete prijateljstvo sa četvoronožnim vrtiguzom“, piše portal zivotinje.rs.
Izvor: zivotinje.rs; foto: b92.net