Kako se ljeto približava kraju na sjevernoj Zemljinoj polulopti, naučnici NASA ubrzano prate topljenje leda u Arktičkom moru, a odnedavno koriste i avione.
Uočili su dugogodišnje smanjenje leda u tom moru, pa je od 2010. godine u prosjeku ledeni pokrivač manji za 18 odsto.
„Nestanak ledenog pokrivača u moru daleko se brže dešava nego što je iko predviđao. U poređenju sa našim satelitskim podacima s početka osamdesetih, izgubili smo više od dvije trećine leda. To je ogromna promjena“, objašnjava direktor programa za kriosferu
Tom Vagner.Poslije satelitskog izučavanja leda u Arktičkom moru proteklih decenija, NASA sada šalje letačku, istraživačku misiju kako bi se posmatrali različiti aspekti očiglednih klimatskih promjena. Avioni će kretati sa Grenlanda i mjeriti kako promjene u količini leda na kopnu i u moru u arktičkom području, utiču na razmjenu toplote između Zemljine površine i svemira.
„Do sada smo uz pomoć specijalnih zemaljskih, naučnih satelita obavili 17 misija izučavanja naše planete. Veliki broj njih je bio u polarnom krugu. Sada ćemo uz pomoć aviona posebnu pažnju obratiti na povezanost topljenja leda u moru i nastanka oblaka. Oblaci su važni za klimatske modele, o čemu ne znamo mnogo“, ističe Tom Vagner.
Stručnjaci NASA-e očekuju više relevantnih informacija o nivou leda u Arktičkom moru narednog mjeseca, a biće dostupni na dva specijalizovana sajta američke svemirske agencije.
tekst i foto: rts.rs