Ta procjena organizacije Šelter Klaster (Shelter Cluster), u saradnji s agencijom UN za palestinske izbjeglice i Crvenim krstom, ističe šloženost programa obnove za pojas Gaze. Neki palestinski zvaničnici procijenili su ranije da bi to moglo da staje više od šest milijardi dolara.
Svako nastojanje da se Gaza obnovi moglo bi biti narušeno zbog blokade Izraela i Egipta prema toj palestinskoj teritoriji, koju od 2007. godine kontroliše islamistički Hamas.
Izrael je umnogome ograničio uvoz cementa i drugog građevinskog materijala u Gazu da ga ekstremisti ne bi koristili za pravljenje raketa i podzmenih tunela za napade na izraelsku teritoriju. Egipat i Norveška su najavili da će sazvati donatorsku konferenciju za Gazu sledećeg mjeseca, ali ništa još nije konačno odlučeno.
U pojasu Gaze, koji ima 1,8 miliona stanovnika i gusto je naseljen, još se osjećaju posljedice ranijih sukoba. U izvještaju objavljenom kasno sinoć, Šelter Klaster je naveo da je 17.000 stambenih jedinica u Gazi uništeno ili jako oštećeno tokom ovog rata i da je na 5.000 stambenih jedinica potrebno još raditi nakon štete pričinjene u ranijim izraelskim vojnim operacijiama. Uz to u Gazi nedostaje 75.000 stambenih jednica, prenio je Asošijeted pres.
Procjena da će za obnovu biti potrebne dvije decenije zasniva se na kapacitetu glavnog graničnog prelaza između Izraela i Gaze za prevoz robe preko koga može da pređe dnevno 100 kamiona s građevinskim materijalom.
Rat je počeo nakon što su nađena tijela trojice otetih izraelskih tinejdžera na drugoj palestinskoj teritoriji Zapadnoj obali. Izrael je optužio Hamas za njihovou otmicu i ubistvo i uhapsio stotine članova Hamasa na toj teritoriji.
Zbog toga su pojačani raketni napadi iz Gaze na jug Izraela i ta zemlja je 8. jula pokrenula vojnu ofanzivu iz vazduha i sa mora, koja je devet dana kasnije prerasla u kopnenu. Sukobi su trajali skoro dva mjeseca i u njima je poginulo više od 2.200 ljudi, većonim Palestinaca.
Egipat je od početka pokušavao da posreduje u uspostavljanju prekida vatre. Osam prekida vatre je propalo a ovaj deveti je stupio na snagu u utorak i neograničen je. Očekuje se da će se pregovarači sastati u roku od mjesec dana da se dogovore o trajnom primirju.
Blic.rs