Koordinatorka programa za životnu sredinu u NVO "Grin houm" Nataša Kovačević kazala je Danu da su pomenute hemikalije otrovne i kancerogene, te da mogu biti i eksplozivne zavisno od količine alkohola i sumpora koje sadrže.
-S obzirom na to da se koriste za dugovječnu zaštitu koža od biološkog raspadanja one su visoko otrovne ne samo za mikroorganizme, već za sav živi svijet uključujući i čovjeka. Skladište koje je definisano kao bezbjedno apsolutno ne zadovoljava evropske i međunarodne standarde- upozorila je Kovačević.
Hemikalije su uskladištene u Polimci od 2002. godine, kada je fabrika prestala sa radom. Polimku je 2006. godine kupila slovenačka firma Koroški, ali je zbog nepoštovanja rokova od stzrane kupca nakon dvije godine ugovor raskinut. Poslije toga je raspisan novi tender, nakon čijeg zaključenja je potpisan ugovor o prodaji sa podgoričkom kompanijom Kips, koja je u jednom sijelu fabrike otvorila tržni centar.
Ekološka inspekcija naložila je Kipsu da angažuje firmu koja bi uklonila hemikalije. Firma Kips se obratila Agenciji za zaštitu životne sredine i Ministarstvu održivog razvoja kako bi se izvršila kategorizacija otpada. Materije su trenutno pod nadzorom ekološke inspekcije.
Predsjednik Opštine Berane Dragoslav Šćekić kazao je da ga niko nije zvanično obavijestio da se u krugu Polimke nalaze otrovni materijali. On je istakao da cijelu stvar zbog opšte bezbjednosti treba što prije ispitati i javno saopštiti o čemu se zapravo radi.
foto:dan.co.me