Evropska Komisija je istakla u svojim izvještajima primjedbe u odnosu na Zakon o zabrani diskriminacije lica invaliditetom, prije svega, one koje se tiču definicija najvažnijih pojmova, nedostatka sankcija, ali i obaveza poslodavca da osigura razumnu prilagodbu radnog mjesta.
Kako se navodi u saopštenju, zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore, kao i nevladine organizacije koje se bave ovom problematikom, iznijeli su primjedbe, prije svega, na nedostatak kaznenih odredbi. Štaviše, pojedine NVO su insistirale da u novom zakonu budu veće sankcije nego što je to definisano opštim Zakonom o zabrani diskriminacije. Nedavnim usvajanjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije, smatramo da je ova primjedba već ispoštovana, kažu iz Ministarstva.
Na okruglom stolu u Nikšiću, gdje inače djeluje veliki broj nevladinih organizacija posvećenih ovoj problematici, čulo se nekoliko sugestija koje su se odnosile, prije svega, na oblast obrazovanja i vaspitanja (vezano za problem asistenat u nastavi za učenike sa invaliditetom), oblast rada i sankcionisanja za počinjenu diskriminaciju prilikom zapošljavanja, oblast javnog prevoza i, često aktuelizirana oblast pristupačnosti objektima i površinama u javnoj upotrebi.
Pomoćnica ministra Blanka Radošević-Marović iznijela je uvjerenje da će se u izradi Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije OSI uvažiti sve relevantne primjedbe kako međunarodnih organizacija tako i domaće stručne javnosti i da ćemo dobiti Zakon koji će zaista pružiti efikasnu i kvalitetnu zaštitu od diskriminacije, ove, možda najranjivije društvene grupe.
Javna rasprava o Nacrtu Zakona o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom će trajati do 30. septembra. Sljedeći Okrugli sto je po planu i programu Javne rasprave predviđen za 16. septembar u Bijelom Polju, navodi se u saopštenju PR službae Ministarstva za ljudska i manjinska prava.