Društvo

Prva TV: Zašto su turske serije na RTCG “crnogorskije” nego kod nas?

2409prva
T
elevizija Prva reagovala je povodom navoda generalnog direktora RTCG Rada Vojvodića da država nije mnogo pomogla javni servis, te da ako tako nastavi jedine televizijske kuće u Crnoj Gori biće Pink i Prva, kazavši da ne ulaze u odnos RTCG i države, ali da javnost mora znati da je Prva crnogorska televizija, kao i da u njoj rade crnogorski državljani.

Prva TV: Zašto su turske serije na RTCG “crnogorskije” nego kod nas?
Portal AnalitikaIzvor

Podsjetimo, generalni direktor Javnog televizijskog servisa Crne Gore Rade Vojvodić u ponedjeljak je, na sjednici Savjeta te kuće, kazao da država u proteklom periodu nije uradila ništa za Javni servis.

- Uradili smo sve ono što smo mogli iz mogućih kapaciteta. Valjda će neko na kraju shvatiti da je ova televizija potrebna i građanima i državi. Na medijskoj sceni opstaće samo Pink i Prva televizija. Da li je to strategija države , kazao je tom prilikom Vojvodić.

Iz televizije Prva kažu da ne ulaze u odnos koji u RTCG imaju sa i prema državi i da li je godišnje dovoljno 7,7 miliona iz budžeta, plus 2,4 miliona preuzetog duga za poreze i doprinose, kao i da "neće ulaziti ni u dio priče da RTCG -u samo malo nedostaje pa da bude profitabilna".

-Sa realnom zaradom od nekoliko stotina hiljada, koliko sa tržišta godišnje “uberu” i uz troškove koje prave, sve uz donaciju države, nije relevantno govoriti o profitabilnosti. Zbog javnosti, naših gledalaca, važno je da se zna da je Prva - crnogorska televizija, u kojoj rade crnogorski državljani. Pored toga - zašto je “Sulejman” na RTCG više crnogorski nego što su “Žene s Bosfora” na Prvoj, ili zašto su su “Žene s Dedinja” na RTCG crnogorskije nego “Otvorena vrata” na Prvoj, navodi se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.

Iz Prve napominju da se uloge i ciljevi komercijalnih i javnih emitera svuda, pa i u Crnoj Gori, potpuno razlikuju, te da komercijalni mediji, prvenstveno, zabavljaju svoje gledaoce i od toga zarađuju, kao i da sve to rade bez finansijske pomoći države.

-Javni servis, s druge strane, treba da promoviše nacionalne vrijednosti i nacionalnu kulturu i to angažovanjem domaće pameti – od reditelja, producenata, novinara, snimatelja - i zbog toga dobija novac iz budžeta. Ako govorimo o ekonomskim aspektima – logičnije je pitati kako da na malom tržištu, kakvo je crnogorsko, opstanu oni mediji koji troše samo ono što su na ovom tržištu zaradili. Jer, niko ne brine o uslovima koji ovdje vladaju – od regulative do regulacije tržišta, tj. od odnosa između realnog novca koji na tržištu postoji i troškova kojima su komercijalni emiteri izloženi, ističe se u saopštenju.

Iz Prve TV kažu da su ponosni što baš u ovakvim uslovima, dvije godine zaredom, uspješno posluju i "jedina su crnogorska televizija koja je samodrživa, dok su neki drugi komercijalni emiteri na rubu nestanka".

-Ali mi ne kukamo. Radimo. I vjerujemo da je baš to – crnogorski. Kad na RTCG, uprkos tome što po nekoliko desetina puta imaju veće budžete, broj ljudi i tehnološke uslove, ne uspijevaju da budu uspješni, nije njihov problem postojanje Prve televizije, nego pogrešno zacrtani ciljevi, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika