Turizam

Zajednički nastup i proizvod ključni za saradnju

2509turism
R
egionalnu saradnju u oblasti turizma u regionu moguće je unaprijediti zajedničkim nastupima i promocijama na trećim tržištima, afirmisanjem zajedničkog proizvoda i organizovanjem izletničkih tura, ocijenjeno je na konferenciji o povezivanju zapadnog Balkana.

Zajednički nastup i proizvod ključni za saradnju
Portal AnalitikaIzvor

Savjetnik direktora u Hrvatskoj turističkoj zajednici, Milo Sršen, rekao je da je neophodno organizovati zajedničke nastupe na trećim tržištima, radionice i studijska putovanja novinara.

„Neophodno je uraditi opšte brošure pojedinih država i gradova, jer je to osnov svega“, kazao je Sršen i dodao da bi regionalnoj saradnji, pored privrednih komora, mogle da doprinesu i udruženja putničkih agencija.

On je saopštio da je bio šokiran informacijom da turistička sezona u Crnoj Gori, koja ima slično podneblje kao Hrvatska, traje svega mjesec i po.

„U Hrvatskoj sezona traje do aprila do sredine oktobra. Postigli smo to tako što su nam turističke organizacije decentralizovane, dok samooglašavanje ide zajedničkim snagama“, saopštio je Sršen na panelu posvećenom turizmu.

Hrvatska, kako je dodao, ima više ciljeva koje želi da realizuje u narednom periodu, a koji podrazumijevaju rast broja turističkih dolazaka za milion u periodu pred i postsezone, podizanje potrošnje turista od 15 odsto i jačanje brenda za 50 odsto.

„Zaključili smo da moramo ići u ribrending kako bi privukli ciljane goste. Želimo u pred i postsezoni da povećamo broj dolazaka za milion, dok sada imamo 12,5 miliona dolazaka. Za to će Vlada davati subvencije u županijama“, rekao je Sršen.

Direktor Turističke organizacije Srbije, Gordana Plamenac, smatra da je unaprijeđenje regionalne saradnje u oblasti turizma neophodna, ali da tu ima više retorike i lijepih želja, nego stvarnih i konkretnih poteza.

„Zajednička saradanja može da znači zajedničku promociju na trećim tržištima, ali bi bolje bilo da tržištu ponudimo zajednički proizvod“, kazala je Plamenac.

Ona je dodala da Srbiju nije bilo lako promovisati, s obzirom na nasljeđe negativnog političkog marketinga, neadekvatnu infrastrukturu i neprofilisan proizvod.

„Nemamo predstavništvo u inostranstvu i ne fokusiramo se na plažu, more i suncobrane, već smo plasirali nešto drugo“, rekla je Plamenac i dodala da je Srbija u posljednjih pet godina zabilježila dvocifren rast turista.

Ona smatra da je kampanja pod nazivom Soul food Serbia uradila mnogo na promociji države koja je predstavljena kroz pojedine prehrambene proizvode sa geografskim identitetom.

„To je uspjeh koji će nam pomoći u narednim godinama“, kazala je Plamenac i dodala da bi Srbija trebalo da radi na unaprijeđenju kongresnog turizma, veoma značajnog za destinacije koje nemaju more.

Predstavnik Privredne komore Crne Gore (PKCG), Dragan Ivančević, smatra da bi zemlje regiona trebalo da afirmišu izletnički turizam, ali i takozvani „dvocentar“ ili „trocentar“, odnosno ponudu za strane turiste koji bi u okviru jednog aranžmana boravio u dvije ili tri zemlje.

„U ovom regionu turizam je kvarljiva roba, jer je on nestabilan. Sada imamo zadatak da turizam vratimo na njegovo mjesto“, rekao je Ivančević.

On je dodao da ni jedan turistički kapacitet ne može da funkcioniše sam, jer zavisi od kvaliteta i stabilnosti turističke destinacije. Ozbiljan problem Crne Gore je, kako je naveo, nedostatak velikih hotelskih kapaciteta, većeg nivoa komunalne opremljenosti i kvaliteta usluga.

„Saobraćajna dostupnost je veoma važna, zbog čega je neophodno uspostaviti bolju aviokonekciju. Crna Gora ima preduslove za razvoj kongresnog, zdravstvenog i sportskog turizma, a trebalo bi i da formira nacionalnog turoperatora i ponudi tržištu sopstvenu ponudu“, kazao je Ivančević.

Generalni direktor Nacionalne turističke agencije Albanije, Julinda Dhame, saopštila je da region zapadnog Balkana ima potencijala da postane jedna od najznačajnijih turističkih destinacija.

„Moramo raditi na promociji i razvijati regionalnu saradnju, kroz jačanje postojećih veza u oblasti turizma“, rekla je Dhame.

Državni sekretar za turizam u Ministarstvu ekonomije Makedonije, Shovket Hazari, naveo je da ta zemlja ranije nije bila poznata turistička destinacija, ali da to sada nije slučaj.

„Shvatili smo da moramo biti prisutni u svim relevantnim evropskim i svjetskim medijima, kako bi se promovisali, pa smo 2008. godine osnovali agenciju i dovodimo turoperatore“, saopštio je Hazari.

U oviru panela organizovana je i kratka prezentacija kompanije Orascom Development, koja u Crnoj Gori realizuje projekat pod nazivom Luštica Bay.

Ta kompanija ima 28 hotela, koji se nalaze u Egiptu, Jordanu, Omanu, Švajcarskoj i Crnoj Gori.

„U Crnoj Gori planiramo gradnju sedam hotela i hiljadu apartmana, što podrazumijeva i otvaranje novih radnih mjesta“, kazali su iz Orascoma.

Panel o turizmu organizovan je drugog dana konferencije pod nazivom Ekonomija – osnov povezivanja zapadnog Balkana koju PKCG organizuje sa Istočnim odborom njemačke privrede.



Izvor: Mina business

Portal Analitika