Društvo

Presuda Ustavnog suda u slučaju Damira Mandića stigla u Apelacioni

3009mandicPOCETNA
O
dluka Ustavnog suda kojom je oborena presuda nekada poznatom crnogorskom sportisti Damiru Mandiću, jedinom optuženom u slučaju ubistva suvlasnika “Dana” Duška Jovanovića, i to za saučesništvo NN osobama, dva i po mjeseca nakon što je donešena stigla je u Apelacioni sud, saznaje Portal Analitika.

Presuda Ustavnog suda u slučaju Damira Mandića stigla u Apelacioni
Portal AnalitikaIzvor

Ustavni sud Crne Gore u sastavu: predsjednica Desanka Lopičić i sudije – dr Dragoljub Drašković, Miodrag Iličković, Mevlida Muratović, Hamdija Šarkinović, Budimir Šćepanović i Milorad Gogić, na osnovu odredbi člana 149 stav 1 tačka 3 Ustava Crne Gore, člana 32. tačka 3. i člana 56. stav 1. Zakona o Ustavnom sudu Crne Gore (»Službeni list Crne Gore«, br. 64/08., 46/13. i 51/13.), na sjednici od 23. jula 2014. godine, donio je Odluku  da se usvaja ustavna žalba i ukida presuda Vrhovnog suda Crne Gore, Kzp.br. 28/10, od 24. juna 2010. godine i presuda Apelacionog suda Crne Gore, Kž.br. 828/09, od 4. decembra 2009. godine i predmet vraća na ponovni postupak i odlučivanje.

Ova informacija jutros nam je potvrđena iz više izvora, a rečeno nam je i da je predmet u Apelaciono sudu zadužila sutkinja Seka Piletić. Članovi vijeća sudija biće Milić Međedović i Milivoje Katnić.

Ustavni sud krajem jula oborio je presudu u slučaju ubistva Duška Jovanovića, uz ocjenu da je tokom postupka Damiru Mandiću povrijeđeno pravo na pravično suđenje. Ustavni sud postupao je po ustavnoj žalbi Mandića koja je u fiokama ovog suda “ležala” skoro četiri godine. Javnosti nikada nije objašnjeno zašto su sudije toliko dugo čekale da se upušte u odlučivanje u ovom predmetu.

Odlukom koju su donijeli naloženo je da se predmet vrati na novno suđenje.

- Ustavni sud je ukinuo presude Vrhovnog suda Crne Gore od 20. aprila 2010. godine i Apelacionog suda Crne Gore od 4. decembra 2009. godine i predmet vratio na ponovni postupak i odlučivanje, zbog povrede prava na pravično suđenje iz člana 32. Ustava Crne Gore i člana 6. stav 1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda – saopšteno je nakon sjednice sudija.

U tom saopštenju sudije Ustavnog suda ukazale su na činjenicu da u krivičnim postupcima i tužilac i sud moraju voditi računa da optuženom stave na raspolaganje sve dokaze koji bi mu mogli ići ne samo na teret, već i u njegovu korist, ali da u slučaju Damira Mandića nije bilo tako.

- Neposredno izvođenje dokaza u prisustvu optuženog predstavlja jedan od osnovnih elementa pravičnog postupka, tako da odbrana ima mogućnost da daje prigovore, postavlja pitanja, ukazuje na nedostatke i slično. Sva prava iz stava 3. člana 6. Evropske konvencije izvode se iz generalnog principa prava na pravično suđenje, koji je garantovan stavom 1. i čini njegov sastavni dio, a obuhvata i procesne postulate kao što su jednakost oružja i pravo na neposredno učestvovanje u dokaznom postupku, što po nalaženju Ustavnog suda u konkretnom predmetu nije obezbijeđeno – piše u obrazloženju odluke Ustavnog suda.

Duško Jovanović ubijen je iz zasjede 27. maja 2004. godine ispred redakcije “Dana”. Na njega je pucano iz automobila u pokretu. Do danas nije rasvijetlejno ko ga je ubio, ko je naručilac zločina, a ni Damir Mandić kojeg terete za saučesništvo i koji je za to osuđen na 18 godina zatvora nikada nije priznao zločin.

Policija je ranije nezvanično tvrdila da su u automobilu iz kojeg je pucano na Jovanovića bili Beranac Vuk Vulević i Baranin Armin Muša Osmanagić, koji je ubijen u Baru 16. septembra. Njih dvojica nakon Jovanovićevog ubistva nestali su iz Crne Gore, ali kada su se poslije nekog vremena pojavili nikada nijesu i zvanično okrivljeni za zločin. I jedan i drugi bili su prijateljskim vezama sa Mandićem. Policija je tvrdila da su uvjereni da je Vulević ispalio smrtonosne hice, a da mu je Osmanagić bio podrška za slučaj da promaši.

Tužilaštvo je ponovo otvorilo istragu u slučaju ubistva Jovanovića, ali prema informacijama Portala Analitika, za sada nijesu došli do novih činjenica koje bi pomogle u rasvjetljavanju zločina.

Mandiću će ovo biti treće suđenje za optužbu da je učestvovao u ubistvu Jovanovića. Prvom presudom, 27. decembra 2006. godine on je oslobođen krivice, ali je ta presuda oborena pa se Mandić dvije i po godine kasnije opet našao u Spužu, 27. aprila 2009. godine kada je novom presudom osuđen za saučesništvo i dobio 30 godina zatvora. Apelacioni sud tu presudu je smanjio na 18 godina.

Advokati Damira Mandića najavili su ljetos, nakon što je Ustavni sud oborio presudu Apelacionog, da će tražiti da se njihov klijent brani sa slobode.

Obrazloženje odluke može se pogledati na zvaničnom sajtu Ustavnog suda.

Portal Analitika