Snimak je zajednički poduhvat Erika Čenga (Eric Cheng) direktora kompanije koja proizvodi bespilotne letjelice DJI, i fotografa Ragnara T. Sigurdsona (Ragnar Th. Sigurdsson). Koliko je izlet, ili - bolje rečeno - ulet u nedavno probuđeni islandski vulkanski sistem Bardarbunga bio vatren, najbolje govori činjenica da se spoljašnji dio kamere tokom snimanja - istopio. Prije nego što su krenuli u ekspediciju, Sigurdson je morao da dobije sve potrebne dozvole lokalnih vlasti.
Island je vulkanski najaktivnije područje na svijetu. To je jedino mjesto na kojem srednjookeanski rasjed, u kojem se dva dijela Zemljine kore međusobno udaljavaju, a lava izbija na površinu, izlazi iz mora na kopno i tako razotkriva jedan od najvažnijih geoloških procesa koji se zbivaju na našoj planeti.
Avanturistički dvojac za izlet je odabrao 20. septembar, jer je tada nebo bilo prilično vedro, a vjetrovi su duvali u pravom smjeru, noseći otrovne gasove od njih, a ne prema njima. Nakon što su se terencem približili grotlu na oko dva kilometra, koliko su im dopuštale dozvole, Čeng je lansirao svoj kvadrikopter DJI Phantom 2 koji košta nešto manje od hiljadu dolara. Nekoliko minuta kasnije, letjelica je nestala u dimu i gasovima, ali Čeng je preko bežičnog video prijenosa zabilježio snimke u HD rezoluciji.
- Da Phantom nije uspio da se vrati, barem bismo imali film - rekao je Čeng.
U drugom pokušaju, on je želio da letjelicu još više približi grotlu, međutim ona se automatski vratila kada je registrirovala da izlazi iz dometa bežičnog prijenosa. Policajac je dvojcu objasnio da s automobilima ne smiju prići bliže, ali da teoretski mogu, iako im to ne preporučuje, dio puta da pređu pješice. Naoružan gas-maskom i debelim čizmama, Čeng je natovario letjelicu u svoj ruksak i popeo se još kilometar prema vatrenom krugu. Konačno je uspio da Phantomom pređe rub grotla i snimi uistinu fascinantne snimke. Koliko je poduhvat bio opasan, govori činjenica da je već sljedeće jutro područje na kojem je stajao preplavila lava.
Naučnici smatraju da bi se nedavno pokrenute aktivnosti u polju lave Holuhraun mogle nastaviti još godinu dana.