Kultura

"In patria" Varje Đukić: Sloboda pozorišne umjetnice pretočena u esej

0710varja429
I
n patria“ je više od knjige. Ona je iskustvo o tome kako je nekad bilo, iskustvo umjetnosti igre koje je materijalizovano u knjigu, a što nam predstavlja posebno zadovoljstvo. Pred nama su sabrana iskustva i godine igranja Varje Đukić, kazao je Janko Ljumović na promociji zbirke eseja i zapisa poznate crnogorske glumice.

"In patria" Varje Đukić: Sloboda pozorišne umjetnice pretočena u esej
Portal AnalitikaIzvor

Publicista i pisac Božo Koprivica osvrnuo se na višedecenijsku saradnju sa ovom umjetnicom, prisjećajući se njenih uloga kako u beogradskim, tako i u crnogorskim teatrima

- Mogu slobodno reći da Varja muzički osjeća i tekst i cijele predstave koje igra. Ona zna da povuče glumce da i oni odigraju drugačije, i spada u glumce – kao što bi to rekla Marina Cvetajeva u „Tebi iz jučerašnjice“ – „kod kojih se sve upjevalo u grudima“ – istakao je Koprivica.

Sažimajući vrijeme i doživljaje iz knjige Đukić, rekao je kako je knjiga „In patria“ smještena između dvije predstave u kojima je ona igrala.

- To su „Banović Strahinje“, u režiji Nikite Milivojevića, i „Post scriptum“ - omaž Kišu, gdje je Varja i rediteljka i glumica. Ova knjiga je neka vrsta ispovijesti-eseja; ona je pomalo od svega, jer se ne može žanrovski svrstati. Ona je igra. I želim joj da igra još dugo, dugo, jer je jedino igra – život – zaključio je Koprivica.

Borka Pavićević, dramaturškinja na čelu Centra za kulturnu dekontaminaciju iz Beograda – koja je suizdavač sa podgoričkom firmom Sibila, knjižara Karver – precizira kako esej Đukić o „Banović Strahinji“ govori o svim onim medijima kojima čovjek danas može da se izrazi, i predstavlja „jednistvo izraza“.

- U knjizi Varje Đukić smjenjuju se epohe, koje se reizvode na ovom prostoru. Govori o različitim državama u kojima je živjela i igrala... Ujedno je i napor i sudbina da se sve to skupi i preživi. Strahovit je napor da se u jednom svijetu sve to sastavi i da se preživi nešto na što, inače, nikada ne bismo pristajali – smatra Pavićević.

Ona posebno ističe kvalitete naše umjetnice - i kao rediteljke i kao glumica.

- Za to treba da imate pojam o cjelini i pojam o detaljima, što umjetnici ne savljađuju baš lako... Ali, kada niste sigurni koliko vrijedite, ne zaboravite da sve to - na kraju - neko vidi – istakla je Pavićević.

0710publika2Na njeno pitanje zbog čega je za naslov odabrala, praktično, „pohabani“ pojam „In patria“, Đukić odgovara:

- Ljudi su duboko utisnuli i ostavili trag u mom životu. „In patria“ je potraga za nacionalnim, etničkim i drugim karakteristikama. Ja sam istinski patriota, u onom izvornom smislu riječi, a patriotizam je samo pitanje – etike.

Naša renomirana glumica, s druge strane, dodaje kako joj je Pavićević bila pedagog i uzor od koga je mnogo učila, naročito o tome kako da se slobodno izražava.

- Pozorište je moj prostor slobode, a ovom knjigom sam morala da pokažem odakle sam potekla i da nisam nehrabra. Ova knjiga je neka vrsta podrške onome što radim – rekla je Đukić i dodala:

- Knjiga „In patria“ je priča o borbi da se održim, da održim neko svoje mjesto. Ona je moja potreba da nađem utočište, da nađem ravnotežu između poslovnog i privatnog, i da budem - slobodna.

Osim Koprivice i Pavićević, o Varji Đukić i onome što je predstavlja u umjetničkom svijetu kratko je govorio i Branko Baletić, koji je ovom prilikom bio u publici. Kako je rekao, „prosto je nemoguće ne primijetiti Varju u filmu, koliko god dugo da se pojavljuje“.

- Varja je napravila puno dobrih stvari, najviše u Crnoj Gori. Ali, Crna Gora nije znala nju da „iskoristi“, da od nje uzme toliko toga što vrijedi – potcrtao je on.

Zaokružujući prvi u nizu pratećih programa Bijenala crnogorskog teatra 2014, njegov prvi čovjek Janko Ljumović je rekao:

- Ova knjiga nosi osobenost i vrijednost i daje jak doprinos pozorišnoj umjetnosti, jer je malo glumačkih zapisa o samom pozorištu. Ona je odraz naše stalne borbe. I zato sam siguran sam da će knjiga imati još mnogo uspješnih čitanja.

K.J.
Portal Analitika