Inicijativa za izradu turističke brošure pokrenuta je od strane Evropskog volonterskog servisa i volontera ADP Zida. Idejni tvorac projekta je Njemica Mari Rumelin (Marie Ruemelin).

"Naziv projekta je Turistička brošura za Staru Varoš.Važno je reći da je projekat nije povezan sa Turističkom organizacijom grada Podgorice. Osnovna ideja je napraviti vodič-brošuru koja će biti kombinacija priča lokalnog stanovništva i znamenitosti Stare Varoši. Cilj je da se sakupe informacije koje bi omogućile zainteresovanima da nauče nešto više o ovom dijelu Podgorice, koji je srce grada- mjesto posebnog duha , koje je prepuno anegdota , legendi i priča iz svakodnevnog života, koje danas u vrijeme dominacije Interneta ostaju nepoznate široj javnosti", naglasila je menadžer projekta Svetlana Janković.
Ona je podvukla da brošura, osim edukativnog karaktera, treba da doprinese očuvanju kulturnog nasleđa.

- Vjerujemo da je na nama mladima da doprinesemo da se zaštite spomenici od propadanja i zaborava, zbog onoga što predstavljaju za generacije koje su bile prije nas i za one koje dolaze.
Želimo da pokažemo da Podgorica ima jedan poseban duh i da sve zgrade i institucije koje se grade ne pružaju pravi uvid u ono što čini sliku grada. Postoji mnogo vrijednije blago, od koga je većina pokrivena prašinom i smećem, na našu žalost, i mi želimo da ga otkrijemo ponovo i pokažemo svijetu. Zato polazimo od Stare Varoši i nadamo se da će naš rad na ovom projektu poslužiti ostalima kao primjer kako bi uradili nešto slično kada su u pitanju drugi djelovi grada. Želimo da kada ljudi prolaze pored nekog spomenika znaju što on predstavlja i da znaju kako su dobile ulice imena, kao i da sačuvamo naše sjajne anegdote i stare izraze od zaborava- kazala je Janković Portalu Analitika.

Na izradi brošure trenutno radi oko 15 volontera. Projekat je trenutno u fazi prikupljanja informacija, jer je osnovna ideja da se na jednom mjestu objedine i predstave svi spomenici i biste, nazivi ulica (stari i novi, te kako su ulice dobile imena), kao i lokalne anegdote.
"Prilikom prikupljanja informacija imamo podršku uglednih ljudi- istoričara, književnika, slikara i mnogih drugih. Dugujemo posebnu zahvalnost gospodi Branku Boriloviću (Centralna biblioteka Cetinje), Ivanu Ivanoviću (Narodna biblioteka), Gojku Martinoviću, predsjedniku "Slikarskog uranka" Milošu Uskokoviću, volonterima na projektu i lokalnom stanovništvu. Starovarošane pitamo šta za njih predstavlja naselje u kojem žive i da uporede kako je nekad bilo, a kako je danas. Oni se uglavnom žale na posljedice novogradnje, pošto se kuće pridošlica ne uklapaju u postojeći ambijent", navela je Janković.
S.G.
foto: Abil Azizov/ADP ZID