Svijet

Seks u doba ebole: Ono što nijeste znali o širenju opake bolesti

ambulanta
P
arafrazirajući naslov romana nobelovca Gabriela Garsije Markesa "Ljubav u doba kolere", Washington Post u svom članku “Seks u doba ebole” upozorava kako se opaka bolest polnim putem može širiti mjesecima nakon što oboljela osoba prevlada simptome bolesti.

Seks u doba ebole: Ono što nijeste znali o širenju opake bolesti
Portal AnalitikaIzvor



Opšte je poznato da su žrtve ebole zarazne za okolinu u vrijeme dok pokazuju simptome bolesti - imaju temperaturu, povraćaju, imaju proliv, osjećaju slabost i bolove. No, rijetko ko je upoznat s činjenicom da u spermi virus ebole može preživjeti mjesecima nakon što se zaraženi muškarac oporavi od infekcije i kao takav i dalje predstavlja opasnost za sve one s kojima se upusti u seksualni odnos.

Upravo zato djelatnici UNICEF-a preživjele na područjima kojima hara ebola edukuju o tom problemu te im savjetuju da se minimalno tri mjeseca nakon ozdravljenja drže "celibata" ili koriste kondome. Kao primjer zaraze polnim putem pominje se slučaj iz Liberije, gdje je muškarac koji se oporavio od bolesti na taj način zarazio svoju djevojku, koja je kasnije preminula od posljedica bolesti.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorila je početkom nedjelje kako virus u muškom sjemenu može preživjeti najmanje 70 dana, dok jedna od studija sugeriše kako je taj period čak duži od 90 dana. Koliko je realno velika opasnost od masovnijeg širenja ebole ovim putem, zasad nije poznato.

Znate li čime se sve širi virus?

Osim u krvi, bljuvotinama, izmetu i mokraći - koji su bili glavni "krivci" za rapidno širenje ebole u Liberiji, Sijera Leoneu i Gvineji, gdje je više od 3.400 ljudi preminulo od posljedica zaraze, prema izvješću WHO virus ebole pronađen je i u majčinom mlijeku.

Iako ebola nije bolest koja se prenosi respiratornim putem, poput gripe, i kod ovog virusa postoji mogućnost prenosa tjelesnim izlučevinama (npr. kapljicama sline ili sluzi prilikom kašljanja i kihanja) ukoliko je riječ o vrlo bliskom kontaktu sa zaraženom osobom.

Prema izvještaju WHO, utješno je što aktivni virus dosad nije pronađen u ljudskom znoju.

Kako se zarazila španska bolničarka?

Španjolska bolničarka, prva osoba koja se ebolom zarazila na evropskom tlu, po svemu sudeći je u kontakt s opakim virusom došla tako što je slučajno dotaknula lice zaštitnom rukavicom, koja je bila inficirana, prenosi CNN.

Bolničarka Teresa Romero Ramos, koja je bila dio medicinskog tima koji je brinuo o preminulom španskom misionaru koji se ebolom zarazio u Zapadnoj Africi, ranije je kazala kako "nema pojma" kako se zarazila jer je "poštovala sve sigurnosne protokole". Kasnije je u razgovoru s ljekarima dala naslutiti da joj se možda ipak potkrala kobna greška.

(jutarnji.hr)

Portal Analitika