Dan bijelog štapa prvo je počeo da se obilježava u SAD, i to od 1964. godine, kada ga je proglasio tadašnji američki predsjednik, Lindon Džonson.
Kasnije je prerastao u Međunarodni dan bijelog štapa i obilježava se različitim manifestacijama širom svijeta.
Osobama sa oštećenim vidom, kao i svim licima sa invaliditetom, u Crnoj Gori su uskraćena neka od osnovnih ljudskih prava - posebno pravo na obrazovanje, rad i slobodno kretanje, ocijenio je za Dan Goran Macanović, izvršni direktor Savjeta slijepih.
Macanović je upozorio da u državi ne postoji evidencija o broju osoba sa oštećenim vidom.
- Osobe sa oštećenim vidom nijesu zadovoljne položajem koji imaju u državi. Nije da se stvari ne mijenjaju ni u jednom pogledu, ali poboljšanja su jako spora i jedva primijetna - poručio je Macanović.
On dalje kaže da slijepe osobe imaju problem i sa nepristupačnošću objekata, ukazujući na to da postoji samo dvadesetak raskrsnica u državi koje imaju zvučne semafore, a i oni često ne rade.
- Nema reljefnih staza, kako na javnim površinama, tako ni u unutrašnjosti objekata od javnog značaja - rekao je Macanović.
Prema njegovim riječima, veliki problem je i informisanje, a „sajtovi javnih institucija nijesu prilagođeni osobama sa oštećenim vidom“.
On je ukazao i na problem u obrazovanju „jer ne postoji literatura na Brajevom pismu, a ni u zvučnom obliku“, precizirajuši da Biblioteka za slijepe pokušava da promijeni to stanje, ali to smatra „poslom prosvjetnih vlasti“, a ne onih sa oštećenim vidom.
Foto: timeanddate.com