Tom prilikom proslavljene su i dvije značajne godišnjice – 100 godina od početka Prvog svjetskog rata, te 180 godina od proglašenja Svetog Petra Cetinjskog za sveca.
"Kad se pomene Lučindan, onda dobro znamo da govorimo o danu koji je oduvijek sabirao i okupljao Crnogorce i njihove prijatelje. A tako je i ovog puta. Vjerujem da ćemo se saglasiti sa činjenicom kako promocija crnogorske kulture i tradicije u Hrvatskoj i obratno, predstavlja više od običnog događaja. Jer, riječ je o važnom segmentu jednog bitnog procesa konstantnog jačanja veza između naše dvije države. A takvi procesi, na našim su prostorima od suštinske važnosti", kazao je gradonačelnik Cetinja Aleksandar Bogdanović.
On je pozdravio aktivnosti crnogorskih iseljenika u Zagrebu i Hrvatskoj, i odao priznanje Hrvatskoj na svemu što je preduzela "kako bi položaj naših sunarodnika u ovoj državi bio na zavidnom nivou".
"Vjerujem da ovom prilikom mogu konstatovati i da je istovjetan slučaj u Crnoj Gori – gdje je hrvatska nacionalna zajednica važan stub našeg građanskog društva. Uostalom, naše veze iz prošlosti, brojni znameniti Crnogorci u Hrvatskoj i Hrvati u Crnoj Gori i njihova djela koja su duboko ukorijenjena u profilima naših zemalja, dodatno nas obavezuju da naši odnosi ne budu drugačiji do prijateljski i dobrosusjedski", kazao je Bogdanović.
Tokom predstavljanja Cetinja u Zagrebu, upriličen je nastup KUD-a „Njegoš“, čije su igre iz Crne Gore naišle na oduševljenje publike.
Tokom boravka u Zagrebu, gradonačelnik Bogdanović imao je susrete sa ambasadorom Crne Gore u Republici Hrvatskoj Igorom Građevićem, predstavnicima crnogorskih iseljenika u toj državi, ali i sa crnogorskim umjetnicima iz Hrvatske, među kojima i sa Dimitrijem Popovićem.