Osim toga, novim propisima će biti ustanovljena posebna odjeljenja unutrašnje kontrole Uprave carina i Poreske uprave, čiji bi zadatak bio, prije svega, podnošenje disciplinskih, prekršajnih i krivičnih prijava zbog povrede propisa od strane službenika te uprava.
Što se tiče Odjeljenja unutrašnje kontrole Uprave carina, planirano je da ima ukupno šest službenika podijeljenih u dvije grupe: Grupa za razvoj profesionalnih standarda i integriteta i Grupa za kontrolu ispravnosti i zakonitosti. Prva grupa bi trebalo da vrši preduzimanje radnji na otkrivanju i sprječavanju sukoba interesa zaposlenih u Upravi carina i provjeravanje aktuelnih i potencijalnih carinskih službenika u pogledu integriteta, karaktera, profesionalnih sposobnosti, a u odnosu na zahtjeve službe, dok bi druga imala kao zadatak direktnu komunikaciju sa državnim tužilaštvom i policijom.
Pored toga druga grupa će vršiti podnošenje disciplinskih, prekršajnih i krivičnih prijava zbog povrede carinskih, akciznih, poreskih i drugih propisa od strane carinskih službenika.
Kako sada stvari stoje, biće formirano posebne web stranice Poreske uprave i Uprave carina radi unaprjeđenja transparentnosti rada Odjeljenja unutrašnje kontrale, kao i jačanja povjerenja javnosti u rad ovog državnog organa.
Prema važećoj organizaciji državne uprave u sastavu Ministarstva finansija nalaze se i Poreska uprava i Uprava carina.
Vlada je ovu akciju najavila početkom mjeseca, kada je pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Miloš Vukčević predstavio Analizu potrebe uvođenja unutrašnjih kontrola.
Tada je zaduženo Ministarstvo unutrašnjih poslova da u saradnji sa Ministarstvom pravde, Ministarstvom finansija i organima u sastavu izradi Plan realizacije mjera za unaprijeđenje stanja u oblasti unutrašnjih kontrola Uprave policije, Uprave carina i Poreske uprave i dostavi ga Vladi na usvajanje najkasnije do 1. novembra tekuće godine.
P.ZEĆEVIĆ