Kultura

SRETENOVIĆ: Šostakovičev koncert je poseban, a kolege iz CSO su ga izvele na visokom nivou

Izuzetno mi je zadovoljstvo zato što, unazad godinu dana, sviram sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom. Zajedno pripremamo svaki program, dosta smo se upoznali i kao ljudi i kao muzičari. I mislim da mi je upravo zbog toga bilo jako prijatno na mjestu soliste. Drugačiji bi osećaj bio da sam svirao sa orkestrom u kome ne poznajem ljude. Ovako, znam da su oni navijali, da su se izuzetno trudili i, zaista, tu pratnju izveli na izuzetno visokom nivou.
SRETENOVIĆ: Šostakovičev koncert je poseban, a kolege iz CSO su ga izvele na visokom nivou
Portal AnalitikaIzvor

Na ovaj način je violončelista Srđan Sretenović komentarisao svoj solistički nastup sa CSO, na kome je sinoć izveo Koncert za violončelo i orkestar br. 1 u Es-duru. Izuzetno zahtjevno djelo koje je kompozitor Dmitrij Šostakovič posvetio svakako najvećem izvođaču na violončelu svih vremena, Mstislavu Rostopoviču, pokazalo je visok kvalitet izvođenja, kako Sretenovića tako i cijelog orkestra - tim prije što su program izvodili drugu noć zaredom.

Novi lider violončela nacionalnog orkestra, za Portal Analitika govori o tome kako se pripremao za ovaj pravi umjetnički poduhvat.

2611sretenovicw1- Šostakovičev koncert za mene znači nešto posebno, kao deo solističke literature. Njime sam počeo da se bavim još u srednjoj školi, kada sam ga prvi put čuo. Odmah mi se dopao, našao sam razne snimke, počeo da ga čitam. Naravno, na tehničkom nivou na kome sam tada bio, nisam mogao da odsviram sve, ali ono što sam mogao - to sam odsvirao. Tako je počela priča sa tim koncertom... Kasnije, na fakultetu, na tome sam dalje radio. Sada ga već 14 godina radim sa studentima na Fakultetu muzičke umetnost u Beogradu. I – kao što svi kažu, i to je velika istina – najviše sam naučio od svojih studenata. Jer, prvo moraš njima da „središ“ sve probleme oko kompozicije koja je na programu, a time si ih rešio i sebi. I možda baš zbog toga, ovaj koncert danas tako izgleda – priča Sretenović.

Naš sagovornik već više od deceniju važi za jednog od najboljih violončelista u Srbiji. Koliko je CSO dobio njegovim dolaskom, ukratko govore koncerti sa orkestrom RTS-a i horom Collegium musicum, članstvo u renomiranim ansamblima poput Gudača Svetog Đorđa, i nedavno osnovanom ansamblu za novu muziku Gradilište.

- Svakako ću u CSO biti neko vreme. Viđaćete me redovno na koncertima, a sledeći je na Gala večeri za Erste banku 27. novembra. Nakon toga će biti još jedan zanimljivi program sa dve uvertire i Vivaldijevim Godišnjim dobima. Tu imam deo koji je jako poznat i prosto obožavam da ga sviram – kaže on.

2611sretenovicw2Za Portal Analitika Sretenović ekskluzivnio najavljuje i skorašnji koncert na Cetinju.

- Biće koncert 11. decembra sa mojim ansamblom Gradilište iz Beograda i sviraćemo jedan moderan program. Pored ostalih, biće tu dvije kompozicije mladih crnogorskih kompozitora, Nine Perović i Aleksandra Perunovića. Izvođenje kompozicije Perunovića je premijera, dok smo delo Perović prvi put izveli pre nekoliko dana u Beogradu. Zanimljivo je što su to dela gde ima elektronike, a specifični su i ti muzički jezici kompozitora – pojašnjava Sretenović.

Sinoćnji cjelovečernji koncert CSO počeo je dopadljivom Ruskom vaskršnjom uvertirom op. 36 Nikolaja Rimskog-Korsakova, koji nam je samo „najavio“ odlično veče djela ruskih komopozitora na sceni Crnogorskog narodnog pozorišta. U interpretaciji tri stilski različita djela, centralni dio pripao je već pomenutom prvom Koncertu za violončelo i orkestar Dmitrija Šostakoviča, sa Sretenovićem kao solistom. Veče je zatvorila Peta simfonija u e-molu op. 64 Petra Iljiča Čajkovskog. CSO je isti, zahtjevni program izveo i prethodno veče u Tivtu, a na narednom koncertu 4. decembra, takođe u nacionalnom teatru, na sceni će im se pridružiti italijanski violinista Domeniko Nordio.

Foto: D. Miljanić / MCCG

Portal Analitika