Abiznis

Dug opština blizu 350 miliona eura

Ukupan dug opština neizmirene obaveze, krediti i poreska dugovanja, iznose blizu 350 miliona eura, saznaje Pobjeda nezvanično. I to nije konačna cifra jer neizmirene obaveze zaključno sa junom iznose 112 miliona, krediti zaključno sa septembrom 168, a poreski dug zaključno sa novembrom 69 miliona eura.
Dug opština blizu 350 miliona eura
Portal AnalitikaIzvor

Ove cifre potvrđuju ocjenu da je, kako je i pokazala analiza, finansijska situacija u većini crnogorskih opština izuzetno nepovoljna, neodrživa i urušava ukupan fiskalni sistem i da je posljedica isključivo neracionalnog poslovanja.

Situacija u pojedinim opštinama u analizi je opisana kao nerealno planiranje i neusklađenost potrošnje sa realnim poreskim kapacitetom privrede i stanovništva. Rezultat toga su, kako je ocijenjeno, problemi značajnijih razmjera, poput visokog nivoa neizmirenih poreskih obaveza, dugovanja prema bankama i dobavljačima, viška zaposlenih.

Uviđajući ovako teško finansijsko stanje opština, Vlada i Ministarstvo finansija su, u prethodnom periodu, inicirali niz mjera u pravcu saniranja javnih finansija lokalnih samouprava.

Uprkos tome, kako saznaje Pobjeda, ukupni rezultati nijesu zadovoljavajući. Zato je Ministarstvo finansija iniciralo hitan sastanak sa predstavnicima lokalnih samouprava, koje posluju sa teškoćama, koji je održan prije četiri dana. Na sastanku je konstatovano teško stanje i dogovoreno formiranje radnog tima, sačinjenog od predstavnika Ministarstva finansija, Zajednice opština i lokalnih samouprava, koji će za svaku opštinu ponaosob, elaborirati stanje po osnovu dugova.

Cilj je njihovo reprogramiranje, i definisanje kriterijuma za reprogram, u skladu sa objektivnim okolnostima, odnosno ekonomskom snagom pojedinačnih opština. Radni tim je, kako saznaje Pobjeda, takođe, zadužen da definiše i uputi Vladi na razmatranje prijedlog da se jedan dio dugova opština konvertuje kroz funkcionalnu imovinu.

Između ostalog dogovoreno je i da se razmotri mogućnost što hitnije racionalizacije broja zaposlenih.

Na sastanku sa čelnicima opština održanom 24. novembra opštinama koje imaju finansijskih problema preporučeno je, kako saznaje Pobjeda, da budžetom za narednu godinu planiraju smanjenje zarada koje bi trebalo da budu usklađene sa realnim mogućnostima opština.

Stanje u većini opština je teško ali one ne moraju makar formalno, da strahuju od bankrota jer zakonodavstvo Crne Gore ne poznaje institut bankrota opštine.

Analiza je pokazala da se sedam opština ne suočava sa značajnijim finansijskim problemima Tivat, Plužine, Podgorica, Andrijevica, Kotor, Rožaje, Mojkovac.

Pošto i ove opštine posluju u identičnom regulatornom okviru kao i one koje imaju ogromne finansijske probleme jasno je da su oni posljedica isključivo neracionalnog poslovanja.

Pobjeda

Portal Analitika

Komentari (0)

Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.