Ostalo

FIA objavila izvještaj o udesu Bjankija

Svjetska automobilska federacija objavila je izvještaj u kojem se ističe da vozač Marusje Žil Bjanki nije dovoljno usporio prije udesa na Velikoj nagradi Japana. Mladi Francuz je doživio teške povrede u teškim uslovima na legendarnoj “Suzuki”, kada je udario u kran koji je iznosio bolid Adrijana Zutila.
FIA objavila izvještaj o udesu Bjankija
Portal AnalitikaIzvor

Bjanki je proveo mjesec i po dana u komi i tek nedavno je prebačen u Francusku, đe nastavlja liječenje, ali je njegovo stanje i dalje kritično.

“Bjanki nije usporio dovoljno da bi izbjegao mogućnost da izgubi kontrolu na istom dijelu staze kao Zutil”, stoji u izvještaju. 

U izvještaju, koji je sastavila desetočlana komisija, nagovještava se i da je sistem kočenja u bolidu možda spriječio Bjankija da zaustavi motor, pa je tako samo ubrzao njegov sudar sa kranom. Taj sistem nije bio kompatibilan sa onima koji su u bolidima Formule 1, koji omogućava gašenje motora ako vozač u isto vrijeme pritisne i kočnicu i gas. Po izvještaju, to je možda uticalo na brzinu po kojoj je Bjanki udario u kran. 

“Tokom dvije sekunde kada je Bjankijev bolid napuštao stazu i izletao, pritiskao je i gas i kočnicu, koristeći oba stopala. To je osmišljeno da bi se motor isključio, ali je obrtni momenat uticao na sve to, pošto on kontroliše sistem zadnjih kočnica. Bjankijeva Marusija ima jedinstven dizajn tih kočnica, koji nije kompatibilan sa tim podešavanjima. Činjenica da taj sistem nije isključio motor, što je vozač tražio, možda je uticala na jačinu njegovog udara, ali nije moguće to potvrditi sa sigurnošću. Međutim, moglo je da se desi da je Bjankiju odvuklo pažnju sve što se dešavalo, da su se blokirali prednji točkovi i da nije mogao da upravlja bolidom da bi izbjegao kran. Bjankijeva kaciga je udarila donji dio krana, a zbog jačine udarca, došlo je do teških povreda”, dodaje se u izvještaju. 

Izvještaj je takođe oslobodio odgovornosti direktora trke Čarlija Vajtinga oko njegove odluke da ne pozove bezbjednosno vozilo na stazu dok se Zutilov bolid ne iznese sa staze. 

“Odluke donijete poslije Zutilove nesreće su u skladu sa pravilima i njihove interpretacije poslije 384 incidenta u posljednjih osam godina. Nije bilo potrebnog razloga za što bi bezbjednosno vozilo izašlo na stazu prije ili poslije Zutilove nesreće”, ističe se u izvještaju, u kojem je odbačena ideja zatvorenih kokpita, koji bi možda umanjili ozbiljnost Bjankijevih povreda.

(B92.net)

Portal Analitika