Društvo

Efikasnija kontrola lobiranja

Novim zakonom o lobiranju, koji je usvojio crnogorski parlament, efikasnije će se kontrolisati aktivnosti pojedinaca ili interesnih grupa koje u tom postupku na nelegitiman način pokušavaju da ostvare lične interese.
Efikasnija kontrola lobiranja
Portal AnalitikaIzvor

Usvajanje Zakona o lobiranju predviđeno Akcionim planom za pregovaračko poglavlje 23 - Pravosuđe i temeljna prava, dok je kao nadležna institucija za nadzor nad sprovođenjem zakona predviđena Agencija za sprječavanje korupcije.

“Agencija će biti nezavisno profesionalno antikorupcijsko tijelo, koje će objediniti najznačajnije preventivne antikorupcijske nadležnosti postojećih organa (uključujući i lobiranje) i počeće sa radom 1. januara 2016. godine”, kaže se u obrazloženju zakona.

Novim zakonom određeni su limiti, pravila i sankcije za nepoštovanja pravila lobiranja, a osnovni principi su etičnost i profesionalnost.

“Lobista odnosno pravno lice koje obavlja djelatnost lobiranja mora ispunjavati određene formalne uslove za obavljanje djelatnosti, raditi sa tačnim podacima i striktno se pridržavati moralnih pravila”, kaže se u zakonu.

Za poslove lobiranja je neophodno posjedovanje sertifikata koji izdaje Agencija za sprječavanje korupcije.

Predviđen je i obavezan upis lobista u Registar, što podrazumijeva navođenje uslova da bi fizička i pravna lica mogli obavljati tu djelatnost.

Registar je javan i objavljuje se na Internet stranici Agencije za sprječavanje korupcije i sadrži podatke o lobistima, pravnim licima koja obavljaju tu djelatnost i naručiocima lobiranja.

“Na ovaj način obezbjeđuje se puna transparentnost, kako bi javnost bila u potpunosti upoznata sa lobističkim aktivnostima i da bi se potencijalnim naručiocima pružile potrebne informacije u izboru lobiste kao ugovorne strane”, kaže se u obrazloženju.

Donošenjem Zakona o lobiranju zaokružuje se set antikorupcijskih zakona koji se primarno odnose na prevenciju korupcije.

Izvor: MINA; foto: dalje.com

Portal Analitika