
- Ova odluka ne ugrožava komfor režima i članova njihovih porodica pa je time i lagano izglasana. Onog časa kad među crnogorskim jurišnicima vidim članove porodica crnogorskih ministara i premijera povjerovaću u njihovu iskrenu potrebu da pomognu narod Avganistana, a do tad jasno je da se radi o zadovoljavanju potreba Vašingtona i Brisela. Bez obzira na formu učešća crnogorskih vojnika u ISAF misiji jasno je da se crnogorska vlast pridružuje okupaciji Avganistana, dok je crnogorska granica najporoznija ili bar jedna od naslabije obezbijeđenih u Evropi – rekao je Raičević za Portal Analitika.
On je napomenuo da ovdje nije riječ o misiji pod okriljem UN.
- Pa je time prije učešče Crne Gore potvrda poltronskog odnosa režima prema nalagodavcima iz NATO – rekao je Raičević.
Izvršni direktor ALFA Centra, Aleksandar Dedović u izjavi za Portal Analitika naglašava da je porška javnog mnjenja učešću crnogorskih vojinka u misiji u Avganistanu porasla ali da ipak treba smanjiti broj naših vojnika u toj zemlji.
- Crna Gora je odlučila da i nakon 1. januara 2015. ostane u Avganistanu. Veoma je važno da naši vojnici neće biti angažovani u borbenim misijama već će obavljati zadatke obuke avganistanskih snaga. Znatno je porasla podrška angažovanju naših trupa za razliku od perioda kad je bilo puno skepse i dilema. Međutim, Crna Gora u narednom periodu treba razmišljati kako da smanjuje broj vojnika koji su prisutni tamo – kazao je direktor Alfa cetra.
Dedović ističe da bi Crna Gora trebalo da svoju podršku i želju da bude partner preusmjeri na druge elemete.
- Kao što su slanje sanitetske pomoći, medicinskih timova, naoružanja koje je višak u Crnoj Gori i na taj način obezbjedi svoje prisustvo u Avganistanu. Jer 35 ljudi u Avganistanu je 35 prijetnji da se desi nešto loše, ako ih ima 18 onda je to manja vjerovatnoća. A vjerujete mi niko nam neće gledati jeli ih 35 ili 18 ili manje jer se od Crne Gore sa skromnim kapacitetima na očekuje da doprinosi kao SAD, Turska, Poljska – poručio je Dedović.
B.K.