Zanimljivosti

Od 1990. živimo šest godina duže

Globalno očekivano trajanje života poraslo je od 1990. za više od šest godina, zahvaljujući padu stope smrtnosti od raka i srčanih bolesti u bogatim zemljama, a u siromašnim zemljama od proliva, tuberkuloze i malarije.
Od 1990. živimo šest godina duže
Portal AnalitikaIzvor

Naučnici angažovani na projektu "Global Burden of Disease" (GBD) zaključili su da životni vijek raste svuda u svijetu, sa izuzetkom subsaharske Afrike, gdje je smrtnost od HIV/ AIDS-a umanjila životni vijek od 1990. za skoro pet godina.

"Napredak koji vidimo kod raznih bolesti i povreda je dobar, čak izvanredan, ali možemo i moramo učiniti još bolje", rekao je Kristofer Marej, profesor globalnog zdravlja na Univerzitetu u Vašingtonu u Sjedinjenim Američkim Državama, koji je vodio istraživanje objavljeno u medicinskom časopisu "Lancet".

Marej je rekao da je veliki rast kolektivnog djelovanja i finansiranja doveo da potencijalno smrtonosne zarazne bolesti, poput proliva, ospica, tuberkuloze, HIV i malarije, smanjuju stopu smrtnosti i šire životni vijek. Međutim, dodao je da su neke velike hronične bolesti zanemarene i da im se podiže važnost kao prijetnji životu, posebno problemi sa drogom, ali i ciroza jetre, dijabetes i bolesti bubrega.

GBD 2013 daje najsveobuhvatniji i naj svježiji pregled broja godišnjih smrtnih slučajeva od 240 različitih uzroka u 188 zemalja tokom 23 godine, od 1990. do 2013.

Posljednje istraživanje Marejevog tima pokazuje da su neke siromašne zemlje napravile izuzetne uspjehe u očekivanom trajanju života u tom razdoblju- ljudi u Nepalu, Ruandi, Etiopiji, Nigeru, Maldivima, Istočnom Timoru i Iranu danas žive u prosjeku 12 godina duže.

Ipak, uprkos dramatičnom padu smrtnosti djece tokom posljednje 23 godine, malarija, proliv i respiratorne infekcije poput upale pluća i dalje su prvih pet svjetskih uzroka smrti djece mlađe od pet godina.

(SEEbiz)

Portal Analitika