Dok su se formirali redovi ispred mjenjačnica, centralna banka je uvela privremenu taksu od 30 odsto na kupovinu deviza, a uvoznicima naložila da prodaju polovinu deviznih prihoda.
Kako je objavljeno na sajtu centralne banke, povećane su kamatne stope kako bi Belorusi zadržali novac na računima.
Kako podsjeća Frans pres, Bjelorusija koja je izolovana zbog represivne politike predsjednika Aleksandra Lukašenka, zavisi od susjedne Rusije. Njeni stanovnici su još 2011. godine doživjeli finansijsku krizu, praćenu galopirajućom inflacijom.
Neke menjačnice danas su zatvorene zbog velike potražnje deviza. Kurs bjeloruske rublje jutros je opao za osam odsto u odnosu na juče. Međutim, kurs je ostao nepromijenjen na berzi gdje je danas obustavljeno trgovanje.
Ekonomista Vladimir Tarasov kaže za Frans pres da je kriza za sada samo tehnička.
"Banke nijesu bile spremne da odgovore na toliku potražnju za devizama. Ali, kriza bi narednih dana mogla da se pretvori u finansijsku krizu velikih razmjera, ako Rusija ne pomogne sa nekoliko milijardi dolara", dodaje on.
Međunarodni monetarni fond odobrio je 2009. pozajmicu Minsku od 3,5 milijardi dolara, ali je odbio da pruži novu podršku nakon 2011. godine, zato što vlasti odbijaju da sprovedu reforme i restriktivnu budžetsku politiku.