- Oštar pad rezervi svakako je loša vijest za rublju jer takva vrsta podrške domaćoj valuti svakako nije održiva u srednjem roku- rekao je za Blumberg Vladimir Osakovskij, glavni ekonomista za Rusiju u "Bank of America" u Moskvi.
Rublja je u posljednja tri mjeseca u odnosu na dolar potonula 27 posto, što je najgori valutni odnos među više od 170 nacionalnih valuta koje prati Blumberg.
Posljednjih dana rublja je ipak malo ojačala. Analitičari smatraju da se rast vrijednosti rublje može objasniti mjerama koje su preduzele Centralna banka i Vlada Rusije, kao i povećanom potražnjom za rubljama pri kraju poreskog razdoblja. Rast vrijednosti ruske valute je znak konsolidacije tržišta, poslije oscilacija prethodnih dana.
Još je veći problem za Rusiju pad cijene nafte. Prodaja nafte i gasa pokriva skoro 70 posto prihoda od ruskog izvoza. Ruska centralna banka procjenjuje da bi, ako cijena nafte ostane na oko 60 dolara, moglo doći do pada BDP-a od skoro pet posto sljedeće godine. Čak i na 80 dolara po barelu, ruska ekonomija bi mogla pasti 0,8 odsto.
SEEbiz