Svijet

SAD i NATO se, nakon 13 godina, povlače iz Avganistana

Sjedinjene Američke Države SAD i NATO danas će, svečanom ceremonijom u njihovoj vojnoj komandi u Kabulu, zvanično okončati trinaestogodišnji rat protiv talibana u Avganistanu. Strane trupe su u Avganistanu bile prisutne od 2001. godine.
SAD i NATO se, nakon 13 godina, povlače iz Avganistana
Portal AnalitikaIzvor

Ceremonijom u glavnom avganistanskom gradu biće okončana borbena misija međunarodnih vojnih snaga, predvođenih SAD, a počev od 1. januara predviđeno je da u Avganistanu ostane 13.500 stranih vojnika koji će pružati pomoć u obuci i savjetima snagama bezbjednosti te zemlje.

Tokom 13 godina borbi u Avganistanu poginula su 2.224 američka vojnika, a život je izgubilo 3.500 stranih vojnika. Najveći broj međunarodnih vojnika u Avganistanu je bio prisutan 2010, kada ih je bilo 140.000.

NATO i SAD prepustiće tako avganistanskim bezbjednosnim snagama da nastave bitku protiv talibana, koji su iskoristili odlazak stranih trupa da intenziviraju napade.

UN su navele da je ove godine u Avganistanu poginulo skoro 10.000 ljudi, uglavnom od ruke talibana.

NATO je u nedjelju u Kabulu održao svečanu ceremoniju povodom okončanja misije u Avganistanu, nakon 13-godišnjeg konflikta sa talibanima koji ne jenjava iako su oni još 2001. godine invazijom zbačeni sa vlasti.

Američki komandant međunarodnih snaga u Avganistanu pohvalio je u nedjelju postignuća u 13-godišnjoj borbi protiv talibana, na ceremoniji u Kabulu, povodom formalnog okončanja ratnih operacija NATO u toj zemlji

"Zajedno smo podigli avganistanski narod iz mraka očaja i dali im nadu u budućnost", rekao je general Džon Kembel okupljenim NATO vojnicima.

"Učinili ste Avganistan jačim, a našu državu bezbjednijom", dodao je Kembel, a prenio AFP.

Misija Međunarodnih snaga za pomoć u bezbjednosti (ISAF), čijih je 3.485 pripadnika poginulo od početka operacija u Avganistanu 2001, 1. januara biće zamijenjena misijom za "obuku i podršku" NATO.

Ceremonija je održana u tajnosti zbog prijetnje od talibanskih napada u avganistanskoj prijestonici, koji je proteklih godina bio meta više samoubilačkih bombaških i oružanih napada.

Njome se završava postepena predaja odgovornosti avganistanskim snagama, koje broje 350.000 vojnika, zaduženih za bezbjednost u zemlji od sredine prošle godine. Oko 12.500 stranih vojnika koji će ostati u Avganistanu i nakon povlačenja NATO neće biti direktno uključeno u borbe, ali će pomagati avganistanskoj vojsci i policiji u sukobima sa talibanima, koji su vladali Avganistanom između 1996. i 2001. godine.

Misija NATO u Avganistanu je najviše članova brojila 2011. godine, kad se u toj zemlji nalazilo oko 130.000 vojnika iz 50 zemalja.

Američki predsjednik Barak Obama pozdravio je u nedjelju kraj borbene misije NATO u Avganistanu, ali je upozorio da ta zemlja i dalje ostaje "opasno mjesto". 

"Više od 13 godina, još otkad nam je oduzeto gotovo 3.000 nevinih života 11. septembra (2001.), naša nacija je bila u ratu u Avganistanu", stoji u Obaminom saopštenju, a prenosi AFP. 

Američki predsjednik je napomenuo da se borbena misija u Avganistanu, koja predstavlja najduži rat u američkoj istoriji, okončava na odgovoran način zahvaljujući izuzetnim žrtvama Amerikanaca i Amerikanki u uniformi.

Misija Međunarodnih snaga za pomoć u bezbjednosti (ISAF), čijih je 3.485 pripadnika poginulo od početka operacija u Avganistanu 2001, 1. januara 2015. biće zamijenjena misijom za "obuku i podršku" NATO.

Nedavni krvavi napadi, međutim, podrivaju tvrdnje da je ekstremizam u Avganistanu u slabljenju i jačaju bojazni da se ta država suočava sa novim talasom nasilja, navodi AFP.

Portal Analitika