Odgovarajući na pitanje kakve su njegove procjene, da li Crna Gora može očekivati poziv za NATO ove godine, ambasador Slovačke u Crnoj Gori František Lipka je kazao:
-Ja sam optimista, mislim da se poziv za članstvo nalazi nadohvat ruke. Ali to ne znači da možete pasivno čekati na taj poziv. Baš naprotiv -Crna Gora mora da ojača dinamiku svojih napora, da postigne nove rezultate i da tim rezultatima ubijedi članice NATO da zaslužuje poziv, da je spremna za članstvo u NATO. Prošle godine, uoči Samita u Velsu, ja sam u razgovoru sa vama rekao da će za dobijanje poziva biti neophodno da se poklope dva uslova: prvi zavisi od Crne Gore, od toga da li će uspjeti da do početka juna 2014. postigne još dodatne rezultate u Četiri oblasti koje je definisao NATO. Drugi uslov zavisi od članica NATO. U zemljama članicama se mora stvoriti pogodna atmosfera za proširenje, odnosno postići konsenzus po tom pitanju. Ova definicija važi i danas. Međutim, poslije Samita u Velsu šanse za dobijanje poziva su postale mnogo realnije. Samit je pozitivno ocijenio rezultate koje je postigla Crna Gora; Crna Gora je dobila intenzivni i fokusirani dijalog koji predstavlja novu formu saradnje sa NATO, u istoriji NATO prvi put upotrijebljenu baš u slučaju Crne Gore, i što je najvažnije – Crna Gora je dobila konkretno obećanje da će, ako postigne još neke dodatne rezultate, dobiti poziv za NATO najkasnije do kraja 2015. godine.
Već ove činjenice jasno govore da se u zemljama članicama polako stvara pogodnija, odnosno pogodna atmosfera za proširenje, dakle i za poziv za Crnu Goru. Primjećujemo da mnoge zemlje članice sve više prepoznaju rezultate koje je u zadnje vrijeme postigla Crna Gora i da pod uticajem tih rezultata, ali i pod uticajem novih bezbjednostnih izazova, koje donosi aneksija Krima i kriza u Ukrajini, ali i pogoršanja situacije u regionu Zapadnog Balkana, sve više su sklone, odnosno spremne da temu proširenja stave u agendu svojih prioriteta. Ali, upravo taj pozitivan razvoj u zemljama članicama posebno naglašava značaj ovog prvog uslova koji zavisi isključivo od Crne Gore.
I to je ostvarenje novih vidljivih i ubjedljivih rezultata u ključnim oblastima. Ne treba zaboraviti da će sljedeći sastanak ministara vanjskih poslova zemalja članica NATO, takozvani Ministerijal, biti održan u Turskoj u aprilu ili maju ove godine. Na tom sastanku će ministri, osim ostalog, razmatrati i preliminarni izvještaj o napretku Crne Gore. Ako taj izvještaj bude pozitivan, onda poziv za članstvo postaje realan. Ako taj izvještaj ne bude pozitivan, onda sve ostaje otvoreno, neizvjesno. Ova činjenica treba da bude imperativ za sve koji se angažuju u procesu evroatlantske integracije i motivacija da odmah krenu na posao.
Govoreći o prijevremenim izborima, Lipka je kazao da su rizičan poduhvat za integracije
-Do sada smo govorili o tehničkim uslovima, o tehničkim zadacima. Ali ove godine će biti od svega najvažnije da se u Crnoj Gori sačuva politička stabilnost, jer je politička stabilnost osnovni preduslov za ispunjenje tehničkih uslova.
U tom kontekstu mi se čini da prijevremeni izbori, o kojima se mnogo raspravljalo krajem prošle godine, predstavljaju veoma rizičan poduhvat, i da te prijevremene izbore treba izbjegnuti. U izbornoj godini se potpuno mijenjaju prioriteti političkih elita -jedini prioritet postaje pobjeda na izborima i sve ostalo se stavlja na listu čekanja. Mislim da Crna Gora danas ne može sebi priuštiti taj luksuz da zbog prijevremenih izbora stavi na listu čekanja sve strateške prioritete - poziv za NATO, nastavak pregovora sa Unijom, ali i velike razvojne projekte - kaže za Pobjedu ambasador Lipka.