Bio je to treći u nizu koncerata, nakon Kotora i Nikšića, gdje se publici predstavila djelima Johana Sebastijana Baha, Đovanija Botezinija, Lucijana Marije Škerjanca i Emila Tabakova, uz korepeticiju Vesne Đokić.
Bile su to rijetke prilike da crnogorska publika čuje kontrabas van standardnog mjesta koje zauzima u orkestru. Uz to, Cerović Zvicer je pravo osvježenje u Crnogorskom simfonijskom orkestru - prva dama koja je, od ove sezone, postala stalni član sekcije ovog zahtjevnog instrumenta. O tome kako je pripremala solističke nastupe, kaže:
- Na prekide sam spremala repertoar. Ovaj program sam dobila prije nešto više od godinu dana i intenzivno sam ga spremala pet pjeseci. Ona sam pravila pauze, ali sam se posljednjih mjeseci posvetila upravo djelima koje sam večeras izvela.
Nagrađivana još tokom škole, Cerović Zvicer je prvo studirala na Muzičkoj akademiji na Cetinju, u klasi prof. Pavela Aksamita. Školovanje je nastavila na Muzičkoj akademiji u Ljubljani, i to u klasi našeg renomiranog kontrabasiste i pedagoga, Zorana Markovića. Početak tog dijela studija daleko do doma, na kojima je sada apsolvent, za nju je bio izuzetno težak.
- To je bila velika promjena za mene: otišla sam od kuće, dočekala me nova sredina i novi jezik. Što se tiče mog instrumenta, studije u Ljubljani i saradnja sa Zoranom Markovićem me vratila na same početke učenja kontrabasa. Ali, malo po malo, radila sam prvo na tehnici, a kasnije na programu – skromno priča sagovornica Portala Analitika.
Na pitanje kako se jedna dama našla iza kontrabasa, kako je došlo do toga da napravi takav izbor, Cerović Zvicer kaže:
- Kao i većina, i ja igrom slučaja sviram kontrabas. Naime, kod nas u školama dobri sluhisti sa teoretskog smjera preusmjeravaju se na kontrabas. I ja sam jedna od njih. Ali, nevjerovatno je da svi mi koji se susretnemo sa tim instrumentom, zavolimo kontrabas i nastavimo da se školujemo u tom pravcu. A to što sam žena i sviram kontrabas - nije u tom trenutku igralo nikakakvu ulogu. Bilo je spontano. Što se tiče cjelokupne, svjetske muzičke scene, kontrabas svira gotovo jednak broj i žena i muškaraca. Naravno, nije to samo slučaj sa kontrabasom, nego i svim drugim instrumenatima.
Nakon što je prošle sezone bila pripravnik u CSO, ove sezone našla se među četiri nove stalne članice tog ansambla – jedina iz Crne Gore.
- U suštini, moje prilagođavanje radu u CSO nije bilo zahtjevno. Naravno, svaki početak je težak, ali vremenom se uklopite. A kada ste među svojima, oni vam pomognu da se uklopite i da taj odnos bude što kvalitetniji. Inače, članove sekcije kontrabasa znam od radnije, sa Akademije. Sa njima sam i svirala.
Pred mladom kontrabasistkinjom sada je diplomski ispit i repertoar koji će izvoditi sa našim najvećim orkestrom.
- Orkestar zahtjeva mnogo proba i veoma je teško kombinovati vježbanje, jer kontrabasisiti ne sviraju na istim žicama na solo nastupu i u ansamblu. I kontrabasi se takođe razlikuju. Vrlo je zahtjevno - i tehnički i intonativno - ako imate u istom danu i orkestar i solo program. Morate biti uvijek koncentrisani i spremini. Zato ću sada malo da odmori – kaže Cerović Zvicer za Portal Analitika.
K.J.