
Kudrin je podnio ostavku 2011. zbog povećanja vojne potrošnje, ali se vjeruje da još ima poštovanje i pristup ruskom predsjedniku, Vladimiru Putinu.
"Predvidio sam teška vremena, ali nijesam očekivao da će biti ovako teška", rekao je Kudrin na marginama Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu.
Potrošačke cijene, kako je podsjetio, su naglo porasle, prenosi b92.
"Počela su velika otpuštanja. Građevinski sektor bilježi otpuštanja 100 hiljada ljudi. Vidimo znake krize u autoindustrji. Takođe će biti značajnog usporavanja u modernizaciji i primjeni zapadne tehnologije", rekao je Kudrin.
On je kazao da će ekonomija zabilježiti pad od preko četiri odsto ove godine, ukoliko cijena nafte ostane niska.
Sa Kudrinom na čelu Ministarstva finansija, Rusija je sakupila više od 500 milijardi američkih dolara rezervi, uključujući oko 160 milijardi američkih dolara u dva rezervna fonda koji se mogu koristiti u teškim vremenima u cilju zaštite rublje i ekonomije.
Sa društvenom potrošnjom koja čini trećinu ukupnog budžeta i vojnom potrošnjom od 35 odsto, Rusija bi mogla da iscrie rezervne fondove u narednih 18 mjeseci, ukoliko cijene nafte ostanu na sadašnjem nivou od 50 američkih dolara po barelu.
"Ukoliko cijena nafte ostane na 50 američkih dolara, naš rezervni fond biće razvučen na period od tri godine, dok traje prebacivanje na nižu potrošnju i spovođenje reformi", rekao je Kudrin.
Neki evropski političari i biznismeni pozivali su na ponovno uspostavljanje odnosa sa Rusijom i ublažavanje sankcija.
Kudrin je rekao da je većina zapadnih biznismena i javnog mnjenja, ipak, protiv te ideje, što čini ukidanje sankcija malo vjerovatnim.
Rublja je pala na polovinu svoje vrijednosti u odnosu na dolar od početka prošle godine, usljed pada cijena nafte i zapadnih sankcija Rusiji zbog krize u Ukrajini.
Izvor: MINA; foto: capital.ba