Mađarska je od januara ove godine kontakt NATO ambasada u Crnoj Gori, a tim povodom u Podgorici je zvanično boravio i Staraj.
On je istakao značaj da se u sve četiri voma kompleksne oblasti koje se prate u Inteziviranom dijalogu - pravosuđe i borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, reforma odbrane, podrška NATO integracijama i reforma bezbjednosnih službi - "predano i konstantno radi".
- Napravljen je ogroman napredak u reformi bezbjednosnih službi. To su partneri prepoznali i - kada uporedimo stanje u junu prošle godine u odnosu na danas - vidno se promijenilo raspoloženje među NATO partnerima. Sada imaju mnogo pozitivniji odnos prema Crnoj Gori i njenim zalaganjima. Pred crnogorskim parlamentom je puno zakona koji se moraju usvojiti, i za mjesec će u ovom segmentu biti napravljen veliki pomak. Vidi se posvećenost parlamenta da usvajanove zakone. Veoma je važno da crnogorsko rukovodstvo komunicira sa Alijansom, kao i sa zemljama članicama ponaosob - rekao je on.
Staraj je takođe naveo da je put Crne Gore ka Alijansije čist i da do sada ni jedna zemlja kandidat nije dobila takve specijalne uslove i poseban program.
- Zemlje saveznici će progres procijeniti na sastanku u maju. Predstavnici Alijanse će posjetiti Crnu Goru kasnije ove go dine - datum još nije preciziran - i tada će napraviti preliminarni izvještaj, o kojem će konačnu odluku donijeti zemlje članice. Pošto sam diplomata, oprezan sam. Na kraju, to će biti politička odluka, iako će se ocjenjivati postignuća. Nikada nijeste bili bliži članstvu u NATO i Mađarska je jedan od najglasnijih advokata Crne Gore u Alijansi. To nije samo bitno za Crnu Goru, nego i za region, ali i za Alijansu. Ako želimo dugoročnu stabilnost, sve zemlje regiona bi trebalo da postanu članice Alijanse - zaključio je Staraj u intervjuu Pobjedi.