Nosilac debate kampanje pod nazivom "Za ili protiv ulaska Crne Gore u NATO" bilo je neformalno udruženje 12 građana tri sjeverne opštine, različite starosne dobi i profesija, sa stavovima za i protiv članstva Crne Gore u NATO-u.
- Analizom rezultata kampanje je utvrđeno da je podrška na sjeveru znatno manja u odnosu na nacionalni nivo - saopštila je Koordinatorka projekta Danijela Vujošević.
Ona je kazala da su građani kao ključne razloge protivljenja članstvu navodili NATO intervenciju 1999. godine, ali i tradicionalno bliske odnose sa Srbijom i Rusijom, kao i "gubitak suvereniteta u slučaju da Crna Gora uđe u NATO i značajne finansijske izdatke za državu".
- Interesantan je podatak da i većina anketiranih osamnaestogodišnjaka vrlo emotivno reaguje na dešavanja u vezi NATO intervencije na teritoriji SRJ, uprkos činjenici da su u to vrijeme praktično tek bili rođeni - rekla je Vujošević agenciji MINA.
Takođe navodi da građani nijesu adekvatno informisani o procesu NATO integracija, a izražena je i nezainteresovanost da se aktivnije bave tim pitanjem, pa su češće "nijemi posmatrači" nego aktivni sudionici.
Ona je kazala da se dosadašnja Vladina kampanja podizanja svijesti o NATO integracijama uglavnom zasnivala na jednodimenzionalnom, zagovaračkom pristupu toj temi, dok su se "otvoreni dijalog i uvažavanje stavova dijela javnosti koji se protivi članstvu počeli stidljivo dešavati u toku prethodne godine".
- S druge strane, debata nosi epitet stručne, pa se još ne može govoriti o razvijenim komunikacionim kanalima na temu NATO integracija, prilagođenim određenim grupama građana, zavisno od njihove starosne dobi, obrazovanja, zanimanja, područja u kome žive - navela je Vujošević.
Prema njenim riječima, građani nijesu dovoljno, adekvatno i objektivno informisani o tome šta ulazak u NATO znači za njihovu lokalnu zajednicu i ne postoji detaljna analiza efekata potencijalnog članstva razumljiva lokalnom stanovništvu. Građani se, dodaje, aktivnije ne uključuju u problematiku zbog preokupacije socio-ekonomskim pitanjima kao prioritetnim, ali i "svjesni činjenice da odluka o pristupanju Crne Gore NATO savezu vrlo vjerovatno neće biti donijeta na referendumu".
- Izražena polarizacija stavova po pitanju NATO integracija unutar partijskih krugova se negativno odražava na dobar dio crnogorske javnosti u pogledu izazivanja zbunjenosti i neopredijeljenosti... Od suštinske je važnosti da građani Crne Gore budu aktivno uključeni u taj proces bez obzira na to da li će odluka o pristupanju biti donijeta na referendumu ili u Skupštini - kazala je ona, dodajući da je uvažavanje stavova javnosti i otvoren pristup u donošenju odluke o pristupanju jedan od principa za koji se zalaže Alijansa.
Kampanja "Za ili protiv ulaska Crne Gore u NATO" sprovedena je u saradnji sa Sponom u okviru projekta "Odgovoran, transparentan i otvoren pristup pitanju NATO integracija Crne Gore", uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država.
Izvor: MINA