On je ocijenio da je potrebno još puno posla i promjena da se poveća prihod od turizma. - Prije svega u našim glavama, a onda u sistemu planiranja budžeta za promociju, te komunalnom opremanju i razvoju infrastrukture - kazao je Ivančević Pobjedi i naglasio da su Vlada, resorno ministarstvo i Nacionalna turistička organizacija shvatili da je neophodno veće okretanje ka zapadnoevropskom tržištu, jer nemamo alternativu, ali je potrebna veća koordinacija i jasnije preciziranje strategije.
–Prošlogodišnja sezona je bila otrežnjenje. Shvatili smo da gubimo rusko tržište koje je dovodilo dobro platežnu klijentelu, koja nije mnogo birala, niti mnogo zamjerala na manjkavostima, kao što su kvalitet i izgled destinacije, komunalna opremljenost, struktura ponude. Takva klijentela nas je uspavala i nijesmo mnogo razmišljali o osvajanju novih tržišta - ocijenio je Ivančević. To, kako je istakao, nije uznemirilo nikoga osim ljude koji se neposredno bave turizmom.
- Trebaće više godina da popravimo situaciju, jer kriza u Rusiji neće proći preko noći.Mi koji moramo da obezbijedimo život u našim kompanijama, profitabilnost poslovanja i redovno punjenje budžeta na državnom i lokalnom nivou, razmišljamo kako da nadomjestimo te nedostatke i opstanemo na tržištu u reduciranoj cjenovnoj politici, koja će biti prihvatljiva za ta nova tržišta na kojima treba da se pojavimo - naveo je Ivančević i naglasio da sezona pred nama treba da garantuje ne samo preživljavanje, već razvoj.
On je kazao da za zapadnoevropsko tržište moramo da imamo sasvim drugačiji kvalitet destinacije I cjenovnu politiku, jer dosadašnja tamo „ne pije vodu".
- Znači, moramo da idemo sa cijenama dolje, dok komunalne usluge, razni porezi i prirezi idu na gore i povećavaju troškove poslovanja. Alternativu, nažalost, nemamo i to treba da shvate država i lokalne uprave, kojima turizam puni budžet, te da počnu da rade u nekoliko pravaca - naveo je Ivančević.
On je podsjetio da naš turizam, posebno hotelijerstvo, ima jedno od najvećih opterećenja u regionu. - Često smo do sada nadležnim ukazivali na neodrživost troškova i nekonkurentnost naših kompanija zbog visokih opterećenja. Iz Vlade su nam obećali smanjenje stope PDV-a za turizam. Bez smanjenja PDV-a u procentu u kojem smo tražili nemoguće je očekivati ozbiljan razvoj hotelijerstva kroz nove investciije -naveo je Ivančević, koji očekuje da se od 2016. godine pređe na nižu stopu PDV-a.
Kao nova turistička destinacija na tržištima na kojima treba da se polako vraćamo, moramo biti promovisani na mnogo kvalitetniji i ozbiljniji način, a za to trebaju mnogo veća sredstva nego što je Vlada predvidjela u budžetu za ovu godinu, naglasio je Ivančević.
Dva miliona budžetskih sredstava za promociju skoro nepoznate destinacije u Zapadnoj Evropi je smiješna cifra, koja ne potvrđuje zvanično opredjeljenje Vlade da je turizam lokomotiva razvoja - naglasio je Ivančević i istakao da promocija turizma nije trošak, nego investicija koja se mnogostruko vraća.
Pobjeda