Predstavljajući projekat "Sjećaš li se" ("Ti ricordi") ovog umjetnika koji živi i stvara u Njujorku, komesarka i selektorka mr Anastazija Miranović navela je da će rad biti predstavljen kroz instalacije, crteže i video produkciju.
- Projekat je baziran na pseudo-dokumentaciji ponovno produkovanog sjećanja. Istovremeno, predstavlja način i priliku da se individualnim eskapističkim zaranjanjem u prošlost vlastite porodice ispriča priča duge crnogorske tradicije, usmenog predanaj, "malih" i "veliih" istorija - kazala je Miranović.
Ona je dalje istakla kako joj "posebnu čast i zadovoljstvo" pričinjava što je izabrana za nacionalnu komesarku za Venecijansko bijenale.
- Trudiću se da ispunim očekivanja jer je san svakog istoričara umjetnosti da bude upravo selektor na Venecijanskom bijenalu. Od toga može veće biti samo to da postane kurator bijenala, a to će se teško desiti u dogledno vrijeme bilo kom istoričaru umjetnosti sa ovih prostora - navela je ona.
Uz koselektorku Danicu Bogojević, Miranović je za ovogodišnju smotru izdvojila rad koji korespondira krovnoj temi "Sve budućnosti svijeta".
- Rukovodili smo se time da izaberemo kvaliteton rad i stvaralaštvo koje je internacionalno prepoznato, što je nedvojbeno u slučaju Aleksandra Đuravčevića - zaključila je ona.
Venecijansko bijenale ove godine će početi nešto ranije, zbog još jednog svjetski bitnog događaja - EXPO izložbe u Milanu. Tako će svaki od paviljona, pa i crnogorski koji će opet biti smješten u Palati Malipjero, svoja vrata otvoriti u posebnim terminima 6, 7. i 8. maja koji će tek biti precizno utvrđeni.
- Istina, pozicija Palate Malipjero nije najbolja, ali je odgovarajuća za budžet od 28.000 eura koliko smo izdvojili za nju, u odnosu na 80.000 eura koliko bi trebalo da platimo manji prostor na boljoj poziciji, u Arsenalu. Pokušali smo da dođemo i do određenih prostora u Arsenalu, ali nije bilo vremena da se to realizuje. Ako bi se ukazala prilika da za izlaganje dobijemo još neke prostore, razmišljaćemo i o njima - naveo je direktor Centra savremene umjetnosti Crne Gore, Nenad Šoškić, u čijoj je nadležnosti predstavljanje naše zemlje na ovako značajnim manifestacijama.
Odabrani umjetnik, koji već godinama živi i radi u Njujorku, ujedno nekadašnji student Akademije za lijepe umjetnosti u Firenci, poziciju postavke ne smatra za nedostatak.
- To je prostor koji ima svoje limite, ali možda je to dobro, jer će biti izazov da u takvim uslovima napravim nešto - istakao je Aleksandar Đuravićević i dodao da palata posjeća na manju crnogorsku kuću.
Šoškić je dalje kazao kako već imaju najave brojnih medija, posebno časopisa i blogova, da posjete naš paviljon, što bi trebalo da rezultira tekstovima koji će publici približiti umjetnika i njegovo djelo, kao i našu zemlju, jer je u fokusu predstavljanja "prezentacija Crne Gore u širem smislu".
- Sponzor je i ovog puta Ministarstvo kulture, koje je za Venecijansko bijenale izdvojilo 50.000 eura, što nije mala suma. Nije rijetkost da se neke zemlje ne pojave na smotri upravo zbog nedostatka novca - potcrtao je čelni čovjek CSUCG.
Današnje predstavljanje bila je prilika i da saznamo najznačajnije iz programa rada te institucije za ovu godinu. U susret tome, Šoškić je s ponosom kazao kako je prizemni nivo Dvorca Petrovića, koji je galerijski dio CSUCG, upravo renoviran.
- Imamo novo osvjetljenje, klimu, grijanje. Sada je to kvalitetan prostor prilagođen savremenoj izlagačkoj praksi - kazao je on i dodao kako će uskoro isto učiniti sa Galerijom "Centar".
Ljubitelje kako likovne, tako i ostalih umjetnosti, ove godine očekuje poseban program tokom aprila, kada će CSUCG obilježiti dvije decenije postojanja nizom izložbi djela iz umjetničkog i fundusa baštine - eksponati nekadašnje Galerije Nesvrstanih zemalja. Takođe, biće konačno otvoren ranije već najavljivani novi sadržaj - Knjaževa bašta koja će biti klub, restoran i galerija.
Izuzetna saradnja sa Ambasadom Italije ove godine biće nastavljena tokom juna predstavljanjem djela čuvenog Marija Skifana, nezaobilaznog predstavnika evropskog pop arta, a u najavi je i izložba savremenog umjetnika Alberta Pirija.
- U septembru će biti izložba koju kurira Fong Bui, sa kojom očekujemo i određeni novac, konkretno 100.000 eura. Jer, budućnost ove institucije je u tome da se samo dijelom finansira iz budžeta, a da ostalo prikupimo iz različitih donacija - ističe Šoškić.
Kao ilustraciju naveo je i podatak da je za CSUCG ove godine iz državne kase izdvojeno oko 530.000 eura. Međutim, najveći dio tog novca odlazi na zarade 42 zaposlena i održavanje objekata, pa za programe ostane oko 60.000 eura što je, kako potcrtava direktor ove institucije, "minimalan iznos za najmanje 30 programa koliko se godišnje realizuje".
- CSUCG stalno je otvoren za sve crnogorske umjetnike, ali nam je želja da u Crnu Goru dovedemo i velike izložbe i velika umjetnička imena - zaključio je Šoškić.
K.J.
Foto: I.Božović