"Taksi" je treće ostvarenje koje je poznati iranski disident snimio od kada je 2010. godine dobio zvaničnu zabranu da snima filmove. Zahvaljujući prokrijumčarenoj kopiji filma, nagrađeno ostvarenje je premijerno prikazano upravo u glavnom gradu Njemačke. Premijeri su prisustvovale Panaijeva supruga i rođaka Ana, koja je sinoć u ime reditelja primila nagradu. Mediji ocjenjuju da osvajanje Zlatnog medvjeda predstavlja "filmsku pobedu" za Panaija, ali i trijumf slobode govora, pošto je film sniman u tajnosti.
- Zabrane često primoravaju umjetnika da još bolje radi, ali ta ograničenja umiju ponekad da budu toliko represivne da unište projekat ili dušu umjetnika. Umjesto da dozvoli takvo uništavanje, Panai je napisao ljubavno pismo kinematografiji - rekao je predsjednik žirija Berlinala, američki reditelj Daren Aronofski.
I kritika je jednoglasno pohvali "Taksi", koji predstavlja sliku savremenog Teherana i Irana, i "bez šminke" daje portret društva i problema koji se godinama ne rješavaju. Film je sniman u automobilu kojim, kao takstista, upravlja upravo Panai, dok mu se slučajni putnici ispovijedaju - kako to obično biva u jednom taksiju. Inače, Panai je jedan od miljenika publike i kritike na Berlinalu, gdje je 2013. godine osvojio Srebrnog medvjeda za scenario filma "Closed Curtain" (Zatvorena zavjesa), dok je 2006. godine njegov film "Offside" takođe nagrađen Srebrnim medvjedom.Nagradu za najboljeg reditelja ove godine su podijelili Radu Jude iz Rumunije za film "Aferimi", i Poljakinja Malgožata Šumovska za film "Tijelo". Za najbolju glumicu proglašena je Šarlota Rempling, a najbolji glumac je Tom Kortni, oboje zahvaljujući ulogama u filmu "45 godina".
Nagrade je dodijelio sedmočlani žiri, na čijem čelu je bio američki reditelj i producent Daren Aronofski.
Na ovogodišnjem Berlinalu predstavljeno je 699 naslova. U brojnim takmičarskim kategorijama prikazano je više od 200 filmova, a 19 dugometražnih igranih ostvarenja bilo je u glavnoj selekciji i težilo najvećoj nagradi, Zlatnom medvjedu.
Izvor: B92 (b92.net)