
Probacijski poslovi obuhvataju sve faze krivičnog postupka – prije, za vrijeme i nakon odsluženja kazne zatvora, kao i sankcije i mjere u zajednici. Cilj probacije je humanizacija izvršavanja krivično-pravnih sankcija, bolja socijalna integracija prestupnika nakon odslužene kazne, smanjenje rizika da počinitelj ponovi krivično djelo, ali i doprinos sigurnosti zajednice. U probacione mjere, koje nazivamo alternativnim sankcijama, spadaju, između ostalih, kućni pritvor, rad u javnom interesu, uslovne osude sa zaštitnim nadzorom, ali i zabrana komunikacije sa određenim osobama. Ove sankcije koštaju manje državu od zatvorskih kazni.
Marković objašnjava da su pravila probacije propisana dokumentima Ujedinjenih nacija i Savjeta Evrope. To su tzv. Taokijska i Probaciona pravila SE.
„Kako je sistem alternativnih krivičnih sankcija u začetku u Crnoj Gori, možemo govoriti o pionirskim koracima u procesu njihovog uspostavljanja, ali i uvođenja novih instituta koji će doprinijeti individualizaciji i humanizaciji krivično-pravnog sistema. U tom smislu i navedena pravila Savjeta Evrope čekaju na punu primjenu u crnogorskom pravosudnom sistemu“, objasnio je on.
Marković je dodao da u krivično-pravnom sistemu Crne Gore nije uspostavljen ni insitut „procjene rizika“. Ovaj institut odnosi se na procjenu kapaciteta za primjenu individualnih potreba okrivljenog i osuđenog kao instrumenta za usmjeravanje krivičnog postupka i individualizacije kazni.
Izvor: Pobjeda; foto: prcentar.me