Društvo

PRES KAO OGLASNA TABLA: Kad je novinar samo držač mikrofona

Novinari u crnogorskim medijima nerijetko se pozivaju na pres konferencije na kojima im se pročita ili uruči saopštenje u pisanoj formi - bez mogućnosti da postave neko pitanje. Posljednja situacija je bila kada je Apelacioni sud pozvao novinare da bi predstavnica PR službe samo pročitala saopštenje i potom ga podijelila prisutnima. Pitanja, naravno, nijesu bila dozvoljena.
PRES KAO OGLASNA TABLA: Kad je novinar samo držač mikrofona
Portal AnalitikaIzvor

Nije rijedak slučaj da se ta ista saopštenja potom redakcijama pošalju mejlom.

Sagovornici Portala Analitika smatraju da se time obesmišljava dolazak predstavnika medija na takve konferencije.

Novinar političke rubrike dnevnog lista Dan, Marko Vešović, smatra da bi u takvim slučajevima morala postojati novinarska solidarnost, koja bi podrazumijevala da mediji ne prenose ono što je tamo saopšteno, što bi po njegovom mišljenju bila moćna poruka organizatorima takvih presova.

- Lično smatram da bi, u slučajevima kada se sazivaju konferencije za medije na kojima nema postavljanja pitanja i sve je praktično „namješteno”, morala postojati novinarska solidarnost - to jest, da mediji ne prenose ono što je tamo saopšteno. To bi bila moćna poruka onima koji organizuju takve konferencije, i pokazala bi da mediji i novinari mogu da se izbore za adekvatnu ulogu u društvu, a ona sigurno nije da budu držači mikrofona i puki posmatrači dešavanja, bez želje da proniknu u suštinu - pojašnjava Vešović.

On, kao poseban primjer, navodi sjednicu Vlade na Cetinju, koja je održana krajem prošle godine, a na kojoj je nakon postavljenih pitanja premijer Milo Đukanović izrekao uvrede na račun pojedinih medija i novinara, na koje nije bilo moguće odgovoriti.slike2markoVešović smatra da bi trebalo razmotriti mogućnost, da novinarima ubuduće bude dozvoljeno da odgovore na premijerove komentare."Postoje i drugi primjeri, posebno kada je u pitanju aktuelni predsjednik Vlade Crne Gore. On na konferencijama za medije, nakon postavljanja pitanja, nerijetko sasipa uvrede na račun medija, i novinara, (što je bio primjer krajem prošle godine na otvorenoj sjednici Vlade na Cetinju), u takvim prilikama mu se ne moze odgovoriti. Trebalo bi razmisliti o mogućnosti da se novinarima dozvoli da odgovore na premijerove komentare" kazao je Vešović. On potcrtava da je makar na dvijema konferencijama za štampu, koje je organizovala Vlada Crne Gore, saopšteno da premijer Đukanović neće odgovarati na novinarska pitanja. U pitanju su bile konferencije koje su održane sredinom 2013. godine.

- Time se i obesmišljava naš dolazak na takve konferencije. Mada su za novinare koji usko prate politiku takve situacije rijetke, jer političari, naravno, obično vole da pričaju - zaključuje Vešović.

Novinarka redakcije Televizije Vijesti, Jelena Kulidžan, za Portal Analitika kaže da nije imala takvih iskustava, ali izdvaja sličan primjer sa nedavne posjete predsjedavajućeg OEBS-a Ivice Dačića Crnoj Gori, kada su da bi se ispoštovao strogo propisani protokol, novinari zbog kašnjenja govornika ostali uskraćeni za ono što je njihovo pravo - da postave pitanja - koja su prethodno i najavili.

 slika2jelenak

- Imala sam sličnih iskustava. Nedavno sam prisustvovala konferenciji za medije u Vili Gorica povodom posjete Dačića, na kojoj je, pored njega, govorio i ministar vanjskih poslova Igor Lukšić. Novinari nijesu mogli da postavljaju pitanja, jer je Dačić kasnio na sastanak sa premijerom Milom Đukanovićem - ispričala je Kulidžan.

Ona smatra da je medije tada trebalo ispoštovati, jer su bili uredno pozvani na konferenciju na kojoj su mislili da će moći da postave pitanja. Ovako, ostali su zanemareni, sve zbog greške protokola.

Kulidžan  naglašava da su pomenute situacije rijetke u posljednje vrijeme, te da su državne službe i političke partije počele da se otvaraju i više pažnje posvećuju zahtjevima medija. Po njenom mišljenju, problem je više u dugom čekanju na odgovore pojedinih institucija.

- Na tome bi pres službe trebalo da rade, jer postoje prvenstveno zbog informisanja javnosti o radu svojih resora - zaključila je Kulidžan.

Stav Nikolete Bošković, novinarke podgoričkog Radija Antena M, jeste da je sazivanje “jednosmjernih presova” izraz velikog neprofesionalizma samih slike3nikoletaorganizatora.Sagovornica Portala Analitika smatra da je cilj pres konferencije da novinari dobiju željene odgovore, dok mnogi u Crnoj Gori te iste konferencije doživljavaju samo kao oglasnu tablu, preko koje žele da plasiraju informaciju. - Nedavno sam bila na konferenciji za medije na kojoj pitanja novinara nijesu bila dozvoljena i to doživljavam kao veliki neprofesionalizam onih koji je sazivaju. U Crnoj Gori konferencije doživljavaju kao oglasnu tablu preko kojih samo žele da plasiraju informaciju - pojasnila je Bošković i dodala: - Ono što oni koji sazivaju takve konferencije žele da postignu jeste da daju na značaju samom događaju, posebno ako se organizuju na nekom važnom mjestu i bitnoj instituciji. Ipak, oni moraju da shvate da će time postići samo kontraefekat, jer pravi novinar će uvijek prepoznati važnost informacije, te ako sama tema konfrencije nije toliko bitna za javnost ili aktuelna, novinar je neće objaviti, ili će je objaviti u što kraćoj formi.

Ana POPOVIĆ

 

Portal Analitika