Česti zagrebački gost, filozof svjetskog glasa poznat po tome da nema dlake na jeziku i nikoga ne štedi u svojim analizama i opservacijama, zamjera Hrvatima sakupljanje potpisa za referendum protiv ćirilice i "fundamentalistički pokret protiv gej brakova".
Sa Žižekom je razgovarao poljski intelektualac Slavomir Sjerkovski, osnivač pokreta istočnoevropskih liberalnih intelektualaca "Politička kritika" (Krytyka Polityczna). Slovenca je pitao o posljedicama napada na "Šarli ebdo" (Charlie Hebdo), situaciji u Ukrajini i, naravno, stanju kapitalizma, a Hrvatska je spomenuta u kontekstu razgovora o Ukrajini.
Sjerkovski upitao Žižeka da prokomentariše optužbe savremene ljevice da ukrajinskom politikom dominiraju nacionalisti.
- Ukrajinska nacionalistička desnica – koja je inače više marginalna od Marin le Pen u Francuskoj ili Faražovog UKIP-a u Britaniji – dio je šire priče koja se danas događa od Balkana do Skandinavije, od SAD-a do Izraela, od Afrike do Indije: prijeti nam novi mračni srednji vijek, u kojem će eksplodirati etničke i vjerske strasti, dok će oslabiti vrijednosti prosvjetiteljstva. Ove strasti su i prije vrebale u mraku, ali ono što je sada drugačije jeste njihovo javno izražavanje bez ikakvog stida. Usred 2013. godine, događala su se dva velika protesta u Hrvatskoj, zemlji u dubokoj ekonomskoj krizi, s visokom stopom nezaposlenosti i dubokim osjećajem očaja među stanovništvom: sindikati su se mobilizovali oko prava radnika, dok su desničarski nacionalisti započeli protestni pokret protiv korištenja ćiriličnih slova na javnim zgradama u gradovima sa srpskom manjinom. Prva inicijativa je na glavni zagrebački trg dovela nekoliko stotina ljudi, dok je druga - ona za potpisivanje zahtjeva za referendum - uspjela da mobilizuje stotine hiljada ljudi, isto kao i kada je bila riječ o fundamentalističkom pokretu protiv gej braka. Važno je da prepoznamo tu etičku regresiju kao naličje eksplozije globalnog kapitalizma – u pitanju su dvije strane istog novčića - izjavio je Žižek.
Dalje je dodao kako zbog ukrajinske krize treba ozbiljno shvatiti mogućnost Trećeg svjetskog rata i upozorio na ignorisanje ekonomskih promjena koje će stvoriti TISA (Trade in Service Agreement) - trgovinski sporazum o kome trenutno pregovaraju 23 članice Svjetske trgovinske organizacije (WTO), među kojima je i Evropska unja.
- TISA i slični sporazumi su odlični indikatori toga kako stojimo s demokratijom. Ključne odluke o našoj ekonomiji se pregovaraju i sprovode u tajnosti, pa se uspostavljaju koordinate za neograničenu vladavinu kapitala. Na taj način smanjuje se prostor za donošenje odluka demokratski izabranih političara, a politički proces se sve više bavi temama prema kojima je kapitalizam ravnodušan, poput kulturnih ratova - rekao je Žižek.
Izvor: T portal