U istraživanju Univerziteta u Pensilvaniji učestvovalo je 342 tinejdžera, a naučnici su proučavali njihove navike spavanja.
Prije nego što su učesnici podvrgnuti ispitivanjima, u prosjeku su noću spavali sedam sati. Kako bi ispitivanje bilo što objektivnije, svaki učesnik tokom istraživanja nosio je aktigraf – aparat koji bilježi i snima detaljne podatke o ciklusima spavanja i budnosti.
Rezultati istraživanja potvrdili su da nedostatak sna izaziva gojaznost. Naime, samo sat vremena sna manje dovoljan je okidač za gomilanje suvišnih kilograma.
Međutim, ono što je izazvalo veliko iznenađenje je da je čak i dodatnih sat vremena spavanja imalo isto dejstvo na učesnike.
Uprkos tome što se čine bezazlenim, obje razlike podstakle su dodatno unošenje kalorija - u prosjeku 200 u toku dana. Tinejdžeri kod kojih je ciklus sna bio poremećen znatno češće su posijezali za ponoćnom užinom - tokom radnih dana šanse za noćno grickanje rasle su za 60 odsto, dok bi se tokom vikenda procenat popeo na čitavih 100 odsto.
Stručnjaci navode da bi uzok ovog problema mogao da se krije u hormonskom disbalansu - nedostatak sna uzrokuje pojačano lučenje hormona grelina (hormon koji izaziva osjećaj gladi), dok se proizvodnja hormona leptina (izaziva osjećaj sitosti) smanjuje.
Stručnjaci ističu da nije bitno koliko dugo spavate u toku jedne noći, već kako i koliko često remetite ciklus sna.
“Mnogo je važnije imati ustaljeni ritam spavanja, nego svaki dan spavati mnogo kraće ili duže od prethodnog”, izjavio je autor istraživanja, profesor Fan He.
Prethodna istraživanja pokazala su da ekstremna deprivacija sna (manje od četiri sata sna dnevno) drastično povećava procenat mogućnosti za nastanak gojaznosti.
Izvor i foto: b92.net