Priča o Pavlu Mijoviću i Crnogorskom PEN Centru može biti sa svim elementima postmodernističke proze.
A počinje njegovom molbom za prijem u kojoj piše:
Rođen sam 1914. u Brčelima, Crna Gora. Kao gimnazijalac i student medicine uključujem se u napredni pokret. Jedan sam od organizatora Trinaestojulskog ustanka u svom kraju...
Rano sam se oprobao u književnom stvaranju, da bih se kasnije okrenuo žurnalistici, publicistici i esejistici. Po završetku istorijskih i arheoloških studija uzeo sam učešće u istraživanjima ikonografskih problema hrišćanske umjetnosti. Bavio sam se proučavanjem antičke i srednjovjekovne arhitekture, kulturnog nasljeđa i problemima njegove zaštite. Po užoj struci sam medijevalista.
Od objavljenih radova izdvajam: Monodija o kamenu, Tragom drevnih kultura Crne Gore, Ozloglašeno nasljeđe, Menolog, studiju o dvorskoj ikonografiji, Umjetničko blago Crne Gore, Razvitak antičkih gradova u Crnoj Gori, Kulture Crne Gore itd. Tokom rata i u prvim godinama poslije njega bavio sam se novinarstvom, a objavio sam i knjigu putopisa Po sovjetskom Baltiku.
Dio svog rada posvetio sam enciklopedistici, posebno pisanju jedinica iz istorije umjetnosti. Dobar dio svoje aktivnosti usmjerio sam na čuvanje i prezentaciju kulturno-istorijskog nasljeđa pa sam osnovao muzej u Ulcinju kojim sam jedno vrijeme i rukovodio. Učestvovao sam na međunarodnim i domaćim naučnim skupovima o aktuelnim pitanjima likovnih umjetnosti. Za svoj rad dobio sam javna priznanja, a ističem Trinaestojulsku nagradu Crne Gore i nagradu Gustave Shumberger francuske Academie des Inscriptions et Belles-Lettres.
Izjavljujem da su mi poznata načela P.E.N.-a i da ih u potpunosti prihvatam.
S poštovanjem, Pavle Mijović
Već 15. marta 1990. na osnivačkoj skupštini, Pavle Mijović je izabran za prvog predsjednika Crnogorskog PEN Centra.
U besjedi je, veoma uzbuđen, izjavio, da mu je to najveća počast u životu i da će malo godina što mu je ostalo bez ostatka posvetiti ovoj instituciji.

Hajka kakva se rijetko može zamisliti, sručila se na tek osnovanu asocijaciju i njenog predsjednika.
Sprega policije i književnika iz medija pod motom ne dozvoliti registraciju Crnogorskog PEN Centra, iz dana u dan je rađala gadosti kakve se ne mogu sresti ni u ovom dijelu Evrope. Pisci, budući ministri kulture, Budimir Dubak i Ilija Lakušić, nešto kasnije - Gojko Čelebić, zatim Milorad Bošković, Ljiljana Bogdanović, Miodrag Tripković, Radomir Uljarević, Miodrag Perišić (ondašnji predsjednik srpskog PEN Centra), i drugi toliko mržnje su izbljuvali po crnogorskim piscima da više nije bilo načina da im se uzvrati pa je Pavle Mijović odlučio da o svemu napravi knjigu "Crnogorski apokrifi", koju je Crnogorski PEN Centar objavio 1992. godine. Tako je nastala jedna od najinteresantnijih i najintrigantnijih knjiga savremene crnogorske literature.
"Dokazana saradnja i sprega državnog represivnog aparata i književnika-novinara zauvijek, mislim, isključuje mogućnost da se njihovi proizvodi u kampanji protivu Crnogorskog PEN Centra uvrste u crnogorsku literaturu. Osim što su nepismeni, oni su antikulturni, ako kulturu shvatamo čak i u njenom najširem, kulturološkom značenju. Oni su i asocijalni, ako se iole organizovanom društvu može pripisati minimum uvažavanja svojih članova. Oni su i nemoralni, u svakom pogledu! U pismu "Pobjedi" od 24. maja naveo sam da, iako savlađujući stid, čitam erotica antiqua od Homerovih i Juvenalovih leksema do sočinjenija današnjih egzibicionista voajerista i sodomista, pa i Vukovih kazivača skarednih i arkanih priča i psovki, jer je to - literatura. Ono što su o Crnogorskom PEN Centru napisali neki novinari-književnici - ne vjerujem da će iko shvatiti kao književni proizvod. Proizvod je to, međutim, neocrnogorske eridičke mržnje."
Upuredo sa teškom bitkom doma, trajala su intenzivna nastojanja da se Crnogorski PEN Centar primi u Internacionalni PEN. U prvom pokušaju, na kongresu u Maderi, to nam nije uspjelo. Iako sam pred Kongres u Maderi na cetinjskoj pošti uredno predao preko 160 pisama za PEN centre svijeta, nijesu stizali na njihove adrese.
Za Kongres u Beču, trebalo je obaviti isti posao. Ali, da bi bili sigurni da će pisma ovoga puta stići na prave adrese Pavle Mijović je otišao u američku ambasadu u Beogradu i tražio da ga primi ambasador. Poslije kratkog ubjeđivanja sa osobljem, ambasador ga je primio, saslušao priču o Crnogorskom PEN-u i na traženje Pavla Mijovića uzeo pisma za svjetske PEN centre, da ih ambasada pošalje.
Tako su pisma stigla na prave adrese.
Na Kongres u Beču je otputovao privatno, o svom brašnjeniku. S njim je otputovala njegova sinovična, poliglota radi preciznije komunikacije na više jezika.

Iz Beča se javio prijateljima, da ih obavijesti da je naša borba za prijem završena. Ispričao nam je da je makedonska delegacija došla predsjedničkim avionom i da je, po povratku iz Varšave, Gligorov ponovo sletio u Beč po makedonske pisce.
Priredio je i prijem za sve učesnike kongresa.
Prijemom u Internacionalni PEN splasnulo je glupiranje "zvaničnih" književnika po oficijelnim sredstvima informisanja. Kako je rekao u jednom iscrpnom razgovoru sa Darinkom Pejović "Jedino su nam dali mjesta i prostora 'Monitor' u Crnoj Gori i neki slobodoumniji listovi u drugim republikama".
Ideja Pavla Mijovića da se u okviru Raselovog suda naš PEN angažuje u rasvjetljavanju fenomena crnogorskih golootočana, i da se ibeovski fenomen tretira kao genocid nad Crnogorcima, nije naišla na razumijevanje kod Vladimira Dedijera i članova te međunarodne asocijacije. Ali, ostalo je više tekstova u kojima Pavle Mijović pojašnjava to svoje viđenje.
Desetog februara 1993. godine Skupštini Crnogorskog PEN Centra Pavle Mijović između ostalog piše: "Iscrpljen boliješću, nepodnošljivom samoćom i godinama primaknut 'zadnjoj uri', osjećam da više ne mogu nositi breme obaveza u Crnogorskom PEN Centru. Nijesam više u stanju da savjesno i potpuno udovoljavam svom zavjetu da ću ovoj našoj delicioznoj asocijaciji posvetiti čitav svoj preostali život...
Koliko sam mogao neštedimice sam se zalagao, i sam ispijajući medenu i gorku istinu metafore crnogorskog lučonoše. Bila je to služba boginji Ljepote i Dobrote koja me je ispunjavala radošću trpljenja i srećom buđenja iz obamrlosti."
Na istoj sjednici izabran je za zaslužnog predsjednika.
Izvor: crnogorski-pen-centar.me