
"Francuska se nikada do sada nije suočila sa tako velikom terorističkom pretnjom", rekao je Vals, dan nakon napada na muzej u Tunisu u kojem je ubijeno dvoje francuskih turista.
Najavljene mjere su na udaru kritika grupa za zaštitu ljudskih prava i mogle bi da dovedu vladu u sukob sa internetskim kompanijama koje su sada pod javnim prtiskom da obezbijede privatnost.
Međutim, poslije džihadističkih napada u Parizu u januaru i nakon jučerašnjeg napada u Tunisu, francuska vlada ističe da su te mjere od ključnog značaja za efikasan rad policije.
"U digitalnom prostoru ne može biti zone bezakonja. Pošto često ne možemo da predvidimo opasnost, službe moraju da imaju ovlašćenje da brzo reaguju", ukazao je Vals.
Novi zakon dozvoljava vlastima da špijuniraju digitalne i mobilne komunikacije svakoga ko je povezan sa istragom o terorizmu, bez prethodnog odobrenja suda, a obavezuju provajdere internetskih usluga i telefonske kompanije da po zahtjevu dostave podatke.
Obavještajne službe će imati pravo da postave kamere i prislušne aparate u privatne stanove i da ugrade aparate koji bilježe sve što se ukuca na tastaturi kompjutera.
Vlasti mogu da zadrže registrovane podatke tokom mjesec dana, a meta-podatke (podatke o podacima) moći će da čuvaju pet godina.
Vals je pokušao da odagna strahove da je novi zakon verzija "Patriotskog akta" koji su SAD uvele kao odgovor na napade 11. septembra 2001, a kojim se obavještajnim agencijama daju široka ovlašćenja u smislu špijunaže građana.
On je naglasio da će procedura biti precizno definisana, da će zahtjev za podatke morati da bude opravdan, a odluke o otpočinjanju špijuniranja donosiće lično premijer i biće vremenski ograničene.
"Nipošto nije dozvoljen generalizovan nadzor građana", rekao je Vals.
Francuska je jedna od posljednjih zapadnih zemalja koja usvaja sveobuhvatan zakon o modernoj špijunaži, mada borci za građanska prava žestoko kritikuju nacrt tvrdeći da on ubija slobodu.
Ankete pokazuju da Francuzi načelno žele pojačan nadzor poslije napada u januaru u kojima je ubijeno 17 ljudi.
Izvor i foto: blic.rs