
Nedavno je, međutim, otkrivena još jedna tajna. Istraživanje, objavljeno u stručnom časopisu “Nature Geoscience”, pokazalo je da se u unutrašnjosti Zemlje, negdje na sredini mantla, krije čvrst sloj rastopljenih i savitljivih stijena.
Ovo otkriće moglo bi da pruži odgovor na pitanje zašto tektonske ploče prestaju da se pomijeraju na oko 1.500 kilometara dubine.
Naučnici su tokom istraživanja koristili specijalan instrument - dijamantski nakovanj - kojim su vršili veliki pritisak na stijene koje se obično mogu naći u mantlu. Kada su stigli do pritiska koji oponaša uslove na 1.500 kilometara dubine, ustanovili su da se jačina stijena drastično povećava - oko 300 puta više od uobičajene vrijednosti. Ispod te tačke, atomi koji ulaze u sastav stijena počinju da se kreću slobodnije, popuštajući i dozvoljavajući pločama da potonu.
Međutim, upravo zahvaljujući tome što su stijene na dubini od 1.500 m toliko izdržljive, podrivene ivice tektonskih ploča ostaju neko vrijeme u tom položaju, između stijena i čvrste mase.
Izvor: Popular Science; Foto: bark/Flickr.com