Svijet

ITALIJA: Skandal sa kradenim ljekovima protiv tumora, završavali i u Crnoj Gori?

Skupi lijekovi za liječenje tumora ukradeni u Italiji koji su sa poluostrva završavali po bolnicama više zemalja uključujući i Centralnu Ameriku predmet su velike međunarodne akcije čiji je epilog hapšenje 19 osoba. Od tog broja, šest njih je u zatvoru dok je 13 u kućnom pritvoru.
ITALIJA: Skandal sa kradenim ljekovima protiv tumora, završavali i u Crnoj Gori?
gordana borović
gordana borovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Zaplijenjena su preventivno mnoga dobra, vile, auta, skupi satovi, blokirani računi na kojima je više od 23 miliona eura i zaplijenjena roba, 16 hiljada kutija lijekova u vrijednosti od oko tri miliona eura.

Za Crnu Goru je zanimljiv podatak taj što se u informaciji koju je objavio corriere.it pored Njemačke, Holandije i Bugarske kao zemlja čijim su bolnicama ovi lijekovi prodavani, pominje i Crna Gora.

Drugi sajt,  adnkronos.com ne pominje Crnu Goru, već Bugarsku, Njemačku, Englesku, Irsku, Maltu, Holandiju i Švajcarsku. Problem za krajnjeg kupca je taj što su lijekovi nakon krađe držani na neadekvatan način, tako da su gubili efikasnost.

Kako bi se rekonstruisao cijeli biznis bile su potrebne godine, a samo u završnoj fazi, bilo je angažovano 138 karabinjera. U pripremi akcije italijanski karabinjeri i policija radili su sa kolegama iz Interpola, sa londonskom, ali i njemačkom policijom, iz Vizbadena. Među ljudima koji su pod istragom, njih 50, ima dosta stranih državljana, ne samo italijanskih.  

Uhapšeni su farmaceuti, vlasnici i uposleni u firmama koje se bave trgovinom ljekova na veliko, trgovački agenti i autoprevoznici.

Ova paralelno tržište lijekova, kako ga je definisala tužiteljka iz Monce Luiza Zaneti, polazilo je od krađe, ponekad skromnnih količina lijekova iz magacina sa lijekovima u opštini Milano, kao i sa kamiona namijenjenih njihovom transportu.

U nizu koraka koji su slijedili, najvažniji je bio “presvlačenje” robe kako to zovu u Italiji, odnosno davanje lažnog porijekla robi preko falsifikovanih faktura.

Glavna karika u lancu čini se da je vlasnik firme za prodaju lijekova na veliko, 50-godišnjak iz Milana, protiv kojeg se vodi proces za isto krivično djelo počinjeno još  2008. godine, ali je nastavio da se bavi istim protivzakonskim radnjama, koji je donosio i po 10 miliona eura za nekoliko mjeseci.

Optuženi nisu, međutim, uzeli u obzir da su lijekovi koji su kradeni stajali  na raspolaganju Ministarstva zdravlja, tako da se mogao rekonstruisati njihov “tržišni život”.

Nelegalno stečen novac uplaćivan je na račun jedne centralnoameričke firme otvoren u Švajcarskoj. Razne „firme za vezu“ bile su otvorene u Engleskoj, Irskoj, Njemačkoj, Švajcarskoj, Malti, u Poljskoj i u Centranoj Americi.

Pripremila: G. B. 

Portal Analitika