
Tako im sada, kaže, plaća sve doprinose iako će ih na posao zvati tek kada počne sezona, u maju ili junu.
„Oni još ne rade, a ja im plaćam doprinose i sve što treba, kako bih imao provjerene ljude kada počne sezona. Zakon je po sebi dobar. Ali, da bi se sproveo, moramo da promijenimo škostvo, kako bi se školovale određene struke za turizam i druge kategorije. Ovako je došlo do velikog vakuuma. Država nas tretira kao nekoga ko neće da zaposli naše radnike. A ko ne bi uposlio ljude iz svoga grada i države, da imamo spremnih i školovanih kadrova?“
Novim Zakonom predviđeno je da se na mjesta na kojima su bili angažovani strani državljani uposli domaća radna snaga, ukoliko na Zavodu za zapošljavanje ima osiguranika koji ispunjavaju neophodne uslove.
„Kod mene konkretno tokom sezone radi 15-20 radnika iz okruženja, uglavno iz Srbije i Bosne. Meni i moji kolegama treba dobar, pouzdan radnik, kojeg i gosti prepoznaju. To je u ugostititeljstvu važno. Najveća satisfakcija svakome od nas je kada mu se gost vraća“, kaže sagovornik Portala Analitika.
Niklanović tvrdi da se državi više trudi da kažnjava male i srednje preduzenike nego da stvori sistem u kojem bi oni mogli regularno da rade.
„Pitao me je jedan novinar kako je u Austriji, s obzirom da tamo puno boravim, budući da mi je supruga Austrijanka. Kazao sam da oni imaju nešto što mi nemamo, a to je – ekonomija. Mi moramo da se postepeno prilagođavamo Evropi i da se učimo iz njihovih iskustava“, zaključuje Niklanović.