Plan obezbjeđenja, objašnjava on, radi sportski savez zajedno sa službom zaštite koju je angažovao. Tim se planom određuju, pored ostalog i dužnosti, obaveze i odgovornosti svakog učesnika zaštite skupa, tako da se može nedvosmisleno utvrditi čiji je propust i na kome leži odgovornost za nemile događaje na skupu, tvrdi sagovornik Portala Analitika.
Budući da je MUP taj koji odobrava plan, Marjanović smatra da u ovom slučaju Ministarstvo očigledno nije definisalo što su obaveze Uprave policije, a što zaštitara. Ili nije, dakle, napravilo adekvatnu procjenu rizika prema kojoj je plan zaštite morao biti napravaljen, ili UP i zaštitare nije upoznalo sa njihovim obavezama iz plana zaštite, objašnjava Marjanović.
Jedanaest dana je prošlo od prekida koji je uslijedio u 67. minutu utakmice koja se igrala pod Goricom između Crne Gore i Rusije, u okviru kvalifikacija za plasman na EP u Francuskoj. Crnogorska javnost još živi u iščekivanju kakvu će kaznu sjutra izreći UEFA našem Fudbalskom savezu.
Komentarišući funkcionisanje bezbjednosnih struktura u ovakvim situacijama, Marjanović je naveo da je obezbjeđenje javnih skupova posao koji zahtijeva učešće i koordinaciju svih zainteresovanih strana. U konkretnom slučaju, direktno zainteresovane strane su, objašnjava Marjanović, Fudbalski savez Crne Gore sa odgovornim komesarom za bezbjednost i MUP Crne Gore sa odgovornim licem iz Uprave policije.
- Obaveza FSCG je da angažuje službu zaštite skupa i, na osnovu procjene, koju rade zajedno, da dostavi plan obezbjeđenja sa potrebnim resursima MUP-u, najmanje 48 sati prije održavanja skupa, - pojašnjava Marjanović i dodaje:
- Ako MUP nema primjedbi na plan, skup se održava sa resursima predviđenim u njemu. Ukoliko primjedbe postoje ili je skup po njihovoj procjeni visokog rizika, kao što je to bilo u ovom slučaju, formira se zajedničko tijelo koje će planom da odredi konkretan broj ljudi i sredstava adekvatnih nivou rizika. Što je najvažnije, određuju se dužnosti, obaveze i odgovornosti svakog učesnika zaštite skupa. Iz ovoga se jasno vidi da uvidom u plan možemo utvrditi čiji je propust i na kome leži odgovornost za eventualne nemile događaje na skupu, odnosno utakmici.
Prvi čovjek SGM-a za Portal Analitika ističe da je analizom dosadašnjih događaja na fudbalskim utakmicama utvrđeno da je evidentno isti - komesar za bezbjednost, obezbjeđenje, odgovorna lica iz Uprave policije i procjena rizika.
- Na osnovu istorije štetnih događaja moram zaključiti da nešto nije u redu i da se nešto hitno mora mijenjati. To je moj lični stav. Pošto se ništa ne mijenja, odgovorni u Fudbalskom savezu, kome se ovo dešava u kući, misle da je sve to normalna pojava i da će proći sama od sebe. MUP očigledno nije definisao što su obaveze Uprave policije, a što zaštitara, a to znači da nije napravio adekvatnu procjenu rizika i na osnovu nje plan zaštite skupa, ili ih nije upoznao sa njihovim obavezama iz plana zaštite - kazao je Marjanović.
On je dodao i da obezbjeđenje očigledno nije imalo odgovarajuće obučene ljude za ovakve skupove, ili zbog nedovoljnih unutrašnjih kapaciteta ili zato što nijesu dobili precizna uputstva što su njihovi zadaci.
- Shodno tome, nije se mogla ni očekivati bolja reakcija. Isto tako, moram kazati da bez obzira na procjene i planove, uvijek može nešto neplanirano da se desi jer, nema apsolutne bezbjednosti. Ali, ako se jedan isti scenario dešava više puta, a ništa se ne preduzima, moram zaključiti, u najmanju ruku, da neko ne radi svoj posao kako treba - kazao je Marjanović.
A.P.