Ornitolog Darko Saveljić je ispred Centra za zaštitu i proučavanje ptica istakao je da se zajednički mora tražiti rješenje za milione ptica koje u vrijeme migracije naseljavaju ovo područje.
“Država se od 1999. Informiše o potrebi zaštite biodiverziteta Solane. Devet godina kasnije napravljena je plan upravljanja solanom, a 2011. studija koja nameće zaštitu prirode. Sve je stajalo u fiokama. Država je 2012. preuzela obavezu da je proglasi spomenikom prirode. Solana je danas ozbiljan problem, a njen opstanak zavisi od naše svijesti i savjesti“, poručio je Saveljić.
Državna sekretarka u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Daliborka Pejović istakla je da je za Vladu nesporno da se radi o zaštićenom području i da Solanu tako treba da tretiraju vlasnici, investitor i država.
„Vladi je poslat zahtjev za finansiranje popravke pumpi kako bi se stvorili neophodni uslovi za zaštitu biodiverziteta prije početka ljetnje turističke sezone. Takođe, lov i ribolov treba eliminisati iz kompletnog područja Solane. Postavlja se više pitanja vezano za način upravljanja solanom u zadnjih nekoliko godina. Treba se fokusirati na koncepte zaštite kroz prostorni plan Opštine Ulcinj i plan obalnog područja koji usvaja Skupština. Sva rješenja moraju biti održiva na dugi rok“, kazala je Pejović.
Ambasadorka Njemačke u Crnoj Gori Gudrun Štajnaker navela je da je lani sa kolegama diplomatama iz Francuske i Poljske posjetila Solanu, da su vidjeli pelikane, flamingose i rijetke ptice, uživajući u izuzetnoj ljepoti prirode.
„Solana je prestala da radi prije godinu i po, a njeno očuvanje je evropski interes. Mogla sam vidjeti devastaciju koja je nastupila i eskalirala prije šest mjeseci. Solana treba da ima status zađtićenog prostora kakav zaslužuje po međunarodnom pravu. Lično sam se uključila u ovu problematiku jer je moj sunarodnik dr Štajner prije deset godina uradio istraživanje o značaju Solane za ptice selice. Solana mora biti sačuvana kakva je bila ranije, sa kombinacijom proizvodnje soli uz obezbjeđenje zaštite kompletnog područja. Ulcinjska Solana je jedinstveno mjesto u Evropi“, rekla je Štajnaker.
Prvi sekretar francuske ambasade u Crnoj Gori Stefan Maikon kazao je da je Francuska nedavno usvojila novi zakon o biodiverzitetu, koji između ostalog predviđa povećanje novčanih kazni za krivolov na zaštićenim područjima sa 15.000 na 750.000 eura.
„Primjer Kamarga, najveće solane na Mediteranu, pokazuje da je moguće partnerstvo gdje su svi na dobitku-prihodi od proizvodnje soli su milionski na godišnjem nivou, uz značajne prihode i od posmatranja ptica“, kazao je on.
Predsjednik Opštine Ulcinj Fatmir Đeka naglasio je da lokalna uprava preduzela niz koraka u cilju zaštite Solane od devastacije.
„Sredinom prošle godine smo izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog prestanka proizvodnje soli i devastacije prostora. Solana je projektovana za proizvodnju 30.000 tona kvalitetne soli godišnje. Na području Solane je registrovano 114 biljnih vrsta, 241 vrsta ptica što je polovina registrovanih vrsta u Evropi i bogata je ribom“, podsjetio je Đeka.