Vlada Crne Gore priprema Izmjene i dopune Zakona o boravišnoj taksi prema kojima bi jahtaši, svo osoblje na jahtama i njihovi gosti morali plaćati boravišnu taksu.
„Novim članovima definisao bi se i jasnije razradio pravni osnov za bliže uslove, način obračuna i naplate boravišne takse na plovnim objektima nautičkog turizma i izvršilo bi se usaglašavanje kaznenih odredbi sa Zakonom o prekršajima.Tekst predloga izmjena i dopuna Zakona o boravišnoj taksi je pripremljen i upućen nadležnim organima na mišljenje“, navodi se u Akcionom planu za suzbijanje sive ekonomije za 2015.godinu.
Prema aktuelnom Zakonu o boravišnim taksama, opštine naplaćuju boravišnu taksu u iznosu od 10 do 80 centi za punoljetne turiste, s tim što se taksa u turističkoj sezoni može biti povećana do 50 odsto. Takse ne plaćaju djeca do sedam godina starosti, a maloljetnici doba od 7 do 18 godina plaćaju polovinu vrijednosti boravišne takse.
Podsjetimo, jahtaši u Crnoj Gori imaju poreske olakšice kakve ne postoje u drugim zemljama svijeta.
Tako, marina Porto Montenegro nudi gorivo koje ne podliježe porezu i carini privatnim i poslovnim plovilima po cijeni od približno 45 odsto nižoj od one u državama u Evropskoj uniji. Opredijeljeni dok za točenje goriva smješten je na kraju Lukobrana 3, i proteže se dužinom od 110 m sa gazom od 5 metara i zalihom od 800.000 litara dizel goriva koje ne podliježe carini.
„Bez ijedne postavljene minimalne granice ili registracionih ograničenja, plus bez odadtnih naknada, ovaj dok posluje tokom cijele godine i pruža bezbijedan ulaz / izlaz, dok se dopunjavanje goriva obavlja preko carinske i imigacione službe koja je na licu mjesta“, piše na sajtu tivatske marine.
Takođe, Strategija razvoja elitnog turizma Crne Gore predviđa izradu zakonodavstva po mjeri plovidbe jahtama, nudeći neke od najpovoljnijih koristi u Evropi, dok njen položaj izvan okvira Evropske unije predstavlja moćan finansijski razlog za stacioniranje jahti ovdje tokom cijele goine. Od poreskih olakšica tu su 0 odsto PDV na čartere (zakupe plovila), samo 7 odsto PDV na usluge koje pruža Marina, gorivo koje ne podliježe porezu i carini, do 45 odsto jeftinije nego u drugim evropskim državama, bez PDV na jahte u stranom vlasništvu, propisi o porezu i uvozu izvan okvira EU-e, fleksibilne propisebez ograničenja na ukrcaj i iskrcaj, višestruke promjene u manfistetima gostiju i posade, mogućnost stranim jahtama da ostanu u vodama Crne Gore bez ikakvog ograničavanja vremena, vinjeta od 420 eura za 7 dana do 1500 eura za godinu dana za jahte dužine 24 m i više, navodi se na sajtu.
P.Z.