Zanimljivosti

Život buja duboko ispod antarktičkog leda

U mraku ledenohladne vode ispod debelog sloja leda na Antarktiku postoji iznenađujuće bogatstvo morskih vrsta, uključujući i morske zvijezde, sunđere i morske sase, otkriva snimak zabilježen u okviru podvodne robotičke ekspedicije ispod Rosove ledene ploče.
Život buja duboko ispod antarktičkog leda
Portal AnalitikaIzvor

Novo vozilo na daljinsko upravljanje (ROV) “Ajsfin” može da zaroni 1,5 kilometara ispod nivoa mora i prikuplja podatke duž zone od tri kilometara.

Naučnici su u ledu debljine 20 metara isjekli rupu prečnika 30 centimetara, kroz koju su spustili “Ajsfin” i usmjerili ga do dubine od 500 metara.
Raniji podvodni roboti ove klase mogli su da zarone samo par stotina metara, što je ograničavajući faktor, s obzirom da je Južni okean, koji okružuje Antarktik, na nekim mjestima dubok pet kilometara.
“Ono po čemu se ‘Ajsfin’ zaista razlikuje od drugih podvodnih robota jeste činjenica da je prilično lagan, a ipak ima sve senzore koji su neophodni naučnicima”, kaže glavni inženjer Mik Vest sa Instituta za tehnička istraživanja Džordžije.

“Naše vozilo ima instrumente za navigaciju i istraživanje okeana koja druga vozila nemaju”, dodaje on.
Pošto GPS ne funkcioniše ispod debelog sloja antarktičkog leda, “Ajsfin” koristi navigacioni sistem SLAM (simultano lociranje i mapiranje), koji mu omogućava da odredi vlastiti položaj na osnovu sopstvenog obima i karakteristika u okruženju, na primjer, morskog dna (ispod njega), i leda, iznad njega.
“Korišćenje algoritama poput SLAM-a omogućava nam da konstruišemo mapu nepoznatog okruženja ispod leda. Kada to možete da uradite, može da počnete da pravite 3D sliku onoga što se događa pod vodom”, kaže Vest.
Snimci koje je zabeležio “Ajsfin” pokazuju da na morskom dnu postoji aktivna zajednica organizama. Ovakvi snimci mogli bi da pomognu naučnicima da shvate kako se mijenjaju antarktički ledeni grebenovi u uslovima globalnog zagrijevanja. (Blic)
 

Portal Analitika