Društvo

Parafiran Sporazum o saradnji CG i Evropske jedinice za pravosudnu saradnju

Delegacije Crne Gore i Evropske jedinice za pravosudnu saradnju - Eurojust parafirale su danas u Hagu Sporazum o saradnji, saopšteno je iz Ministarstva pravde.
Parafiran Sporazum o saradnji CG i Evropske jedinice za pravosudnu saradnju
Portal AnalitikaIzvor

Kako se navodi u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika, parafiranju je prethodilo razmatranje i usaglašavanje teksta nacrta Sporazuma na kojem su radile delegacija Crne Gore predvođena direktoricom Direktorata za međunarodnu pravnu saradnju i evropske integracije u Ministarstvu pravde Svetlanom Rajković, i delegacija Eurodžasta na čelu sa šeficom Odjeljenja za spoljnu saradnju Eurojust-a Malči Gabrijelčič. Ubrzo će uslijediti i zvanično potpisivanje ovog, za Crnu Goru, izuzetno značajnog Sporazuma.

Pored Rajković, delegaciju Crne Gore činili su načelnica Direkcije za međunarodnu pravnu pomoć u Ministarstvu pravde Snežana Maraš, zamjenik višeg tužioca Veljko Rutović, član Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama Aleksa Ivanović, i načelnik Odjeljenja za zaštitu podataka o ličnosti u Ministarstvu unutrašnjih poslova Zora Čizmović.

- Sporazumom o saradnji između Crne Gore i Eurojust-a koji je danas parafiran definisan je obim saradnje između Crne Gore i ovog evropskog tijela, utvrđena su nadležna tijela za sprovođenje sporazuma, kao što su postavljanje državnog tužioca za vezu sa Eurodžastom, osobe za kontakt sa Eurodžastom, jasno su prepoznati modaliteti razmjene informacija između Crne Gore i Eurodžasta sa posebnim osvrtom na pitanje privatnosti i zaštite ličnih podataka i bezbjednosti podataka. Sporazumom se unaprjeđuje saradnja u oblasti pravosuđa i sprovođenja zakona s državama članicama Evropske unije i drugim državama koje su sklopile slične sporazume s Eurojust-om. Uspostavljanjem ugovornog odnosa unaprjeđuje se i integracija Crne Gore u institucionalnu strukturu Evropske unije, i olakšava priprema crnogorskih institucija za funkcionisanje u evropskom institucionalnom sistemu do preuzimanja odgovornosti nakon punopravnog članstva u Evropskoj uniji - navodi se u saopštenju. 

Iz Ministarstva pravde podsjećaju da su predstavnici Eurojust-a tokom protekle dvije godine više puta posjetili Crnu Goru u cilju ocjene trenutnog stanja i implementacije preporuka u sklopu aktivnosti usmjerenih ka potpisivanju Sporazuma o saradnji Crne Gore i ove evropske institucije, gdje su imali sastanke sa predstavnicima Ministarstva pravde, Vrhovnog državnog tužilaštva, Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama kao i predstavnicima sudske vlasti, na temu implementacije preporuka Eurodžasta u oblasti zaštite podataka i međunarodne saradnje u krivičnim stvarima. Nakon posjete u oktobru 2014. godine, konstatovano da su sve preporuke Eurojust-a uzete u obzir i u potpunosti implementirane u praksi, što predstavlja veoma pozitivan korak, posebno ako se uzme u obzir činjenica da su crnogorske institucije ispunile sve preporuke za period od manje od godinu dana.

Eurojust je agencija Evropske unije za pravosudnu saradnju u krivičnim stvarima nastala 2002. godine, u čijem radu učestvuju predstavnici država članica Evropske unije. Eurojust je osnovan s ciljem povećanja efektivnosti saradnje i koordinacije između nadležnih tijela država članica Evropske unije u sprovođenju postupaka istrage i gonjenja teškog prekograničnog i organizovanog kriminala, kao i za unaprjeđenje postupaka pružanja složenijih oblika međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima i za ubrzanje postupaka izručenja.

Portal Analitika