Lider Nove Andrija Mandić ranije je, komentarišući ocjene evropskih zvaničnika da je napredak Crne Gore na putu ka EU impresivan, kazao da će takve poruke otvoriti preispitivanje spoljnopolitičkih prioriteta Crne Gore. Predsjednik PzP Nebojša Medojević smatra da „lobisti crnogorskog režima ugrožavaju kredibilitet EU“, dok je predsjednik Demosa Miodrag Lekić pozivao da se provjeri autentičnost izjava iz Brisela.
- Riječ je o nedovoljno promišljenim potezima, makar onih koji su jasno proevropski orijentisani. Takve izjave odgovaraju onima koji žele da se profilišu kao euroskeptici ili antizapadno orijentisani, te da na tom talasu rade na jačanju podrške birača. Ali, kod onih koji su neupitno prozapadno i proevropski orijentisani riječ je o izjavama koje nanose veliku štetu njihovim partijama – kazao je Vujović.
On smatra da je na našim političarima proevropske orijentacije da jačaju partnerstvo sa evropskim zvaničnicima.
- EU je najveći ubrzivač dalje demokratizacije Crne Gore. Stoga, za očekivati je da domaći akteri ukazuju gdje se može unaprijediti proces pristupanja, ali bez kritika EU zvaničnika, jer im to samo zatvara vrata i urušava pozicije– kazao je Vujović.
On je podsjetio da je najveći dio opozicije, ali i DPS-a, bio antievropske orijentacije.
- DPS je ka Zapadu i EU gurnuo sukob sa Miloševićem, a „prosrpsku opoziciju“ pad Miloševića. DPS se, i pored povremenih otpora, držala proklamovane evropeizacije, svjesna da ne postoji alternativa integracijama, koja ne bi ugrozila njihov opstanak na vlasti. Saradnja sa novim nosiocima vlasti u Srbiji podrazumijevala je promjenu u odnosu prema EU. Dio međunarodne zajednice koji nije imao simpatija za nezavisnost Crne Gore podržao je posredno unionistički blok, koji je odjednom postao snažan zagovornik integracija. Takva njihova orijentacija doprinijela je danas dosegnutom konsenzusu o integracijama. Neuspjeh na referendumu i programsko lutanje usmjerilo je neke „prosrpske partije“ da sve više usvajaju evropske vrijednosti. Stvaranje novih partija (PzP, Pozitivna, URA) kao i snažno pozicioniranje nekad pro-Miloševićeve SNP kao i DF ka evropskim integracijama, učinilo je političku scenu relativno homogenom po ovom pitanju. Ali, kada treba izabrati između interesa Rusije i EU, kod nekih Rusija ima prednost – kazao je Vujović.
Prema njegovim riječima, neispunjeno, ali i neutemeljeno očekivanje da će EU učestvovati u personalnim promjenama ko će biti na vlasti u Crnoj Gori, prilično utiče da se dio lidera opozicije sve više udaljava od ideje ulaska u EU i ide ka aktivnom protivljenju članstvu u NATO.
Vujović smatra da je „sasvim politički očekivano da EU ohrabri NATO da je Crna Gora spremna za poziv“.
- Očekivano je da izjave budu značajno optimističnije nego one koje se daju našim zvaničnicima na zatvorenim sastancima. Sa druge strane, trenutno jedino u slučaju Crne Gore pregovori napreduju zadovoljavajućom dinamikom. Crna Gora se više ne upoređuje sa Hrvatskom, već sa Albanijom, te Srbijom, Makedonijom koje nijesu počele pregovore, odnosno BiH koja se nalazi u još lošijoj situaciji. Da ne govorimo o Turskoj koja ide u suprotnom smjeru od EU. Kada vidite sa kime se uspoređujemo, onda razumijemo malo „ruzičastije“ tonove iz Brisela, posebno zbog značaja samog trenutka – istakao je Vujović.