
Španija i Italija su zatražile da se, uz odobrenje Ujedinjenih nacija, vojno-policijskom operacijom razbiju središta krijumčara ilegalnih imigranata naročito u libijskim lukama, uključujući uništavanje, potapanje njihovih praznih brodova.
Takva međunarodna operacija je već s uspjehom primijenjena protiv pirata uz obale Somalije.
Najveći problem za to je raspad libijske države, kao posljedice haotične NATO intervencije u toj zemlji i prodora islamskih ekstremista, kao i nemogućnost da se evropske snage legalno dogovore s nekom libijskom vlašću o operacijama patroliranja i uništavanja krijumčarskih baza.
SAD su takođe iskazale veliku zabrinutost zbog ovog teškog problema i predsjednik Barak Obama je upozorio da je masovna navala ilegalnih imigranata u Evropu "posjledica plemenskih sukoba i vjerskih razmimoilaženja u Libiji, što izaziva haos".
Obama je napomenuo da je korjen svega u ratovima i oružanim sukobima na Bliskom istoku i na sjeveru Afrike i poručio da "islamski svijet prolazi kroz proces u kojem se mora izolovati i odbaciti svaka vrsta ekstremizma, poput onog oličenog u takozvanoj Islamskoj državi, a za šta će trebati vremena".
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun je naglasio da se mora zajamčiti bezbjednost licima koja bježe od sukoba, ratova i progona, a i Savjet bezbjednosti UN je iskazao "snažnu solidarnost" sa zemljama koje trpe teške posljedice krijumčarenja ilegalnih imigranata.
Mnogi evropski analitičari, međutim, primjećuju da u samoj Evropskoj uniji postoji vidljiva podjela kad je riječ o solidarnosti i podršci sredozemnim članicama koje su na udaru ilegalne imigracije.
Tako španski i italijanski mediji navode da su sjeverne članice EU, Njemačka, Holandija i nordijske zemlje, dosta uzdržane kada se traže veća sredstva za spasavanje imigranata koji pretrpe brodolome, kao i za smještaj onih koji se dočepaju evropskih obala.
Izvor i foto: blic.rs