Naša mlada umjetnica, koja je prošle godine završila doktorske studije na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, neizmjerno je zahvalna na prilikama koje u posljednje vrijeme ima širom Crne Gore.
- Ove godine sam jako zauzeta. Svakog mjeseca imam neke angažmane, druge repertoare, a na moje veliko zadovoljstvo, večeras u CNP, pred mojom, divnom publikom, u našoj najprestižnijoj sali i bilo mi je zadovoljstvo. Uživala sam u svakom momentu provedenom na sceni. Hvala Bogu da mogu da sviram poslije završenih studija. Prvo - želim jako, drugo - radim na tome, i treće - otvaraju mi se mogućnosti da mogu da se predstavim - dodaje ona.
Đokić najavljuje da je u narednom periodu očekuje više nastupa, dva već tokom narednog kada će nastupiti pred podgoričkom publikom.
- Prvi će biti 27. maja u KIC-u "Budo Tomović", kada ćemo svirati francusku muziku XX vijeka za klavir četvororučno i nastupiću u okviru dua sa pijanistkinjom Tatjanom Prelević. Poslije toga, krajem mjeseca biće omaž Dejanu Krdžiću. Sa zadovoljstvom ću nastupiti i biti dio jednog takvog lijepog koncerta, koji se priređuje u čast našeg preminulog kompozitora - kazala je ona.
Osim koncertnih aktivnosti, Đokić svoje znanje prenosi i na mlađe generacije, u podgoričkoj Muzičkoj školi "Vasa Pavić".
- Moja norma podrazumijeva 22 časa, svakodnevno angažovanje u školi i pripremanje đaka za tamičenja. To je jako gust raspored pa je neophodna besprijekorna organizacija da bi se sve te obaveze uvezale. A kako mi, muzičari u Crnoj Gori, nemamo menadžment na zavidnom nivou, onda su i ti nastupi koje uspijevam da organizujem sa različitim repertoarom svakog mjeseca. Uz to, treba se adaptirati na promjenu repertoara, spremiti brzo novi program. Ja sam neko ko voli da svira, da nastupa, da se bavi time, tako da za sada sve uspijevam. Da li će u nekom trenutku doći do zasićenja, u smislu da neću moći da postignem, nadam se da hoće! Ali, za sada sve držim pod kontrolom - zaključuje naša sagovornica.

Šobajić takođe navodi da je veoma zahtjevno završavati usavršavati se i doktorske studije, a paralelno koncertirati.
- Ali, uz neke rijetke, lijepe prilike, na ovom području nemate priliku da nastupate. Crna Gora barem živi zbog primorja, turizma i nekih svojih pogodnosti, dok je Srbija potpuno "ugasila svjetlo" što se tiče klasične muzike. Para nema, sezona je nikakva, a ni koncertne agencije više ne postoje. Sada sve zavisi od toga koliko ste lično spremni da se žrtvujete i da vjerujete u nešto što ne donosi nikakav materijalni benefit. Veliki je to izazov, a što će dalje biti, niko ne zna - kaže Šobajić i izražava nadu da su pred muzičarima iz Srbije - pa i regiona - bolji dani.
Za Beograd, nekadašnji veliki centar muzičkih zbivanja, kaže da već odavno nije "nikakva ogromna scena".
- Beograd je sada mali grad, sve manji i manji, koliko mogu da zaključim po onome što se dešava u kulturi. A ako uporedite budžet kulture Srbije i budžet kulture Austrije, vidjećete kakve su cifre, a samim tim i kakve su razlike. Što se dešava u Hrvatskoj, ne znam jer nisam imao priliku tamo da gostujem. Nadam se da će i toga biti, i da ću tada moći da imam neku širu sliku.
Šobajić podsjeća da odlazak umjetnika iz regiona u inostranstvo nije rijetkost, te da mladi muzičari koriste takve prilike kada im se pruže.
- Pretpostavljam da tamo ne peru sudove i ne prave pice, nego da sviraju, od toga žive i svaka im čast na tome. Ja sam se vratio sa studija iz Londona 2006. godine i nadao se da će ovdje biti dobro, jer u to vrijeme jeste tako bilo i nešto je krenulo da se dešava u Srbiji. Onda je naglo počelo sve da opada, tako da je situacija sada prilično loša. Svi se nadamo boljem vremenu i saradnjama, prije svega, između nas u regionu. Nastup u Podgorici bio je sjajna prilika za to. Iskreno sam zahvalan Muzičkom centru Crne Gore i direktoru Žarku Mirkoviću na tome. Bilo mi je jako lijepo da nastupam, a i prijatno susresti se sa poznatim ljudima koje nisam viđao neko vrijeme - kaže beogradski pijanista i dodaje da će se uvijek odazvati pozivu za gostovanje u Crnoj Gori.
Pretposljednji koncert XIV A tempa večeras će prirediti kvartet "Energie Nove" u kome svira naš violista Ivan Vukević. Na programu su Gudački kvartet br. 1 - "Iz mog života" Bedžiha Smetane i Gudački kvartet br 1, op. 51 Johanesa Bramsa.
Švajcarski ansambl, koji je formiran 2008. godine, još čine prva violina Hans Liviabela, druga violina Barbara Kjanamea i violončelista Feliks Fogelcang. Oni nastupaju na instrumentima iz XVIII vijeka, i to prva violina koju je napravio Ferdinando Galjano (1764), druga violina - Karla Đuzepea Testorea (1710), viola Jozefa Galjana (1789) i violončelo don Nikola Amatija (1730).
K.J.
Foto: MCCG